توفان در کاستاریکا دست کم ۹ نفر را کشت

توفان اوتو خسارات فراوانی به راه‌های و پل های ارتباطی وارد آورده است مانند پلی که در عکس شکسته و چند نفر در کنار آن نظاره گر دو خودورویی هستند که در آن طرف پل متوقف شده‌اند حق نشر عکس Reuters
Image caption توفان اوتو خسارات فراوانی به راه‌های و پل های ارتباطی وارد آورده است

به گزارش مقام‌های محلی در کاستاریکا، با رسیدن توفان دریایی اوتو به سواحل این کشور دست کم ۹ نفر کشته شدند و هزاران نفر ناچار به ترک خانه‌های خود شدند.

آن طور که گزارش شده توفان اوتو با خود باران‌های شدیدی به همراه آورده که تنها در چند ساعت رکورد بارندگی در یک ماه گذشته را شکسته است.

دست کم ۵۵۰۰ نفر ناچار به ترک منازل خود شده‌اند و لوئیس گویلرمو سولیس به پاس کشته شدگان سه روز عزای عمومی در کاستاریکا اعلام کرده است.

توفان و سیلاب هزاران تن گل و لای با خود به شهرها آورده و راه های ارتباطی را مسدود کرده است.

توفند دریایی اوتو که اغلب در آمریکای مرکزی وزیدن می‌گیرد دیروز (پنجشنبه ۲۴ نوامبر) ابتدا نیکاراگوآ را درنوردید.

اما سپس با ضعیف شدن هسته مرکزی آن به درجه توفان دریایی تقلیل یافت با وجود این تندبادهایی که با سرعت ۱۷۵ کیلومتر می‌وزیدند با رسیدن به سواحل کاستاریکا خسارات بی سابقه ای در این کشور برجای گذاشتند.

تاکنون در تاریخ هواشناسی قاره آمریکا، هیچ توفند دریایی به کاستاریکا که از سال ۱۸۵۱ که آمار هواشناسی را به ثبت رسانده، نرسیده بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption خالی کردن اماکن از گل و لای برجای مانده از توفان و بارندگی‌های شدید دردسر اصلی آسیب دیدگان در کاستاریکا است
حق نشر عکس EPA
Image caption بسیاری از مدیریت بحران و نحوه رسیدگی دولت کاستاریکا به مناطق آسیب دیده تمجید کرده‌اند
حق نشر عکس EPA
Image caption در مناطقی از کاستاریکا گزارش شده که میزان بارندگی تنها در چند ساعت به اندازه یک ماه گذشته بوده است