ترامپ: کاسترو دیکتاتوری بی‌رحم بود

حق نشر عکس AFP
Image caption مرگ فیدل کاسترو واکنش‌های متفاوتی به دنبال داشته است

دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا، در بیانیه‌ای در واکنش به مرگ فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا، او را "دیکتاتوری بی‌رحم" توصیف کرده که دهه‌ها مردم کشورش را سرکوب کرده است.

آقای ترامپ گفته است که رهبر سابق کوبا میراثی از "رنج و فقر غیرقابل تصور" از خود به جا گذاشته و مردم کشورش را از حقوق اولیه بشر محروم کرده است.

آقای ترامپ در طول دوران مبارزات انتخاباتی خود بارها تهدید کرد که روند عادی‌سازی روابط آمریکا و کوبا را متوقف می‌کند.

مرگ فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا با واکنش‌های گسترده‌ای در جهان روبرو شده است. بسیاری از رهبران جهان از او به عنوان یکی از شخصیت‌های برجسته قرن نام برده‌اند. همزمان شمار زیادی از کوبایی‌های ساکن آمریکا پس از شنیدن خبر مرگ او با شادمانی به خیابان‌ها رفتند.

حق نشر عکس AP

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای درگذشت فیدل کاسترو را به خانواده او تسلیت گفته است.

آقای اوباما در این بیانیه نوشته است: "تاریخ تاثیر شگرف این چهره بر مردمش و مردم بقیه کشورهای جهان را ثبت و درباره آن قضاوت خواهد کرد". او همچنین در این بیانیه گفته است که آمریکا دست دوستی خود را به سوی مردم کوبا دراز می‌کند.

در زمان رهبری فیدل کاسترو در کوبا، دو کشور با هم رابطه‌ نداشتند و کوبا دشمن آمریکا محسوب می‌شد. در سال‌های اخیر دو طرف تلاش کرده‌اند در جهت عادی‌سازی روابط قدم بردارند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در پیامی به رائول کاسترو، رئیس جمهور کوبا، درگذشت برادرش فیدل کاسترو را به او و مردم کوبا تسلیت گفته است.

حق نشر عکس AP

آقای روحانی در پیام خود درباره فیدل کاسترو نوشته است: "در عصری که ملّت‌های ستم‌دیده دنیا از نقض بدیهی‌ترین و اساسی‌ترین اصول انسانی نظیر ‏صلح، عدالت و آزادی رنج می‌برند، خوشبختانه آزادمردان و مبارزانی هستند که تا آخرین ‏روزهای حیات خود دست از مبارزه برنمی‌دارند تا پرچم عدالت‌طلبی و آزادی‌خواهی را در ‏اعماق جان و قلوب مردم برافراشته نگهدارند.‏‏

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در پیامی درگذشت فیدل کاسترو را تسلیت گفت. آقای ظریف فیدل کاسترو را" شخصیتی کم نظیر در مبارزه علیه استعمار و استثمار و الگوی مبارزات استقلال طلبانه ملت‌های ستمدیده در آمریکای لاتین" دانست.

سخنگوی وزارت خارجه ایران هم گفته است که هیاتی از طرف جمهوری اسلامی برای شرکت در مراسم گرامیداشت فیدل کاسترو به کوبا سفر می‌کند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، با ادای احترام به فیدل کاسترو او را "رهبری فوق العاده " خواند.

آقای ترودو و همسرش همدردی عمیق خود را با خانواده، دوستان و هواداران بسیار زیاد آقای کاسترو ابراز کردند.

پی یر الیوت ترودو، نخست وزیر سابق کانادا و پدر جاستین ترودو، اولین عضو ناتو بود که در ژانویه سال ۱۹۷۶ دربحبوحه جنگ سرد به کوبای تحت حکومت فیدل کاسترو سفر کرد.

ولادیمیرپوتین، رئیس جمهور روسیه از فیدل کاسترو به عنوان "نماد یک دوران" و دوستی صمیمی و قابل اعتماد برای روسیه نام برد.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه در بیانیه‌ای درباره فیدل کاسترو گفت: "بازیگر دوران جنگ سرد...او برای مردم کوبا مظهر غرور و نپذیرفتن نفوذ و تسلط خارجی بود."

آقای اولاند در سال ۲۰۱۵ در سفری به کوبا با فیدل و رائول کاسترو دیدار کرد. او اولین رئیس جمهور فرانسه از سال ۱۸۹۸ بود که از این کشور دیدار کرد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان مرگ فیدل کاسترو را "خبری اندوهناک" دانست و گفت برای آرامش او دعا می‌کند.

پاپ در جریان سفری که سال گذشته (۲۰۱۵) به کوبا داشت با فیدل کاسترو دیدار کرد

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین ضمن ادای احترام به فیدل کاسترو، گفته است که مردم چین یک رفیق خوب و واقعی را از دست دادند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فیدل کاسترو و ارنستو چه گوارا

نارندرا مودی، نخست وزیر هند در واکنش به مرگ فیدل کاستردر توییتی از او به عنوان "یکی از شخصیت‌های برجسته قرن بیستم " نام برده است.

انریکو پنیانیتو، رئیس جمهور مکزیک هم او را یکی از شخصیت‌های نمادین قرن گذشته و دوست بزرگ مکزیک نامید.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا که از متحدان اصلی کوبا در منطقه بشمار می رود، از مردم ونزوئلا خواسته است تا میراث با ارزش کاسترو را حفظ کنند.

جاکوب زوما، رئیس جمهور آفریقای جنوبی گفته است که فیدل کاسترو برای کسب استقلال و تمامیت ارضی کوبا زندگی‌اش را وقف کرد. او همچنین برای آزادی مردمی که در سایر کشورها سرکوب شده‌اند، تلاش کرد.

میخائیل گورباچف، رهبر شوروی سابق ضمن ادای احترام به فیدل کاسترو گفت: "فیدل در جریان دوران سخت تحریم آمریکا و در زمانی که زیر فشار بود، ایستاد و کشورش را به سوی مسیر استقلال پیش برد. ما دوستان خوبی شدیم."

آقای گورباچف افزود: "من واقعا از این که دوران فیدل به پایان رسیده، اندوهگین هستم. او به عنوان سیاستمدار و مردی برجسته و دوست ما باقی خواهد ماند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شادمانی مخالفان فیدل کاسترو در میامی آمریکا

اورلاندو گویتیرز، رییس سازمان غیرانتفاعی کوبا که از جنبش های حقوق بشری در این کشور حمایت می کند گفته است که فیدل کاسترورژیم استبدادی خودکامه‌ای را بنا نهاد که در آن مردم به خاطر اندک انحرافی از سیاست های رسمی محاکمه می شوند.

ایوو مورالس، رئیس جمهور چپگرای بولیوی در توییتی از فیدل کاسترو به عنوان " بزرگ مرد تاریخ بشریت" یاد کرده است.

آقای مورالس در ماه اوت سال جاری با فیدل کاسترو دیدار کرد.

رئیس جمهور بولیوی همچنین در توییتش نسبت به فیدل کاسترو ادای احترام کرد و او را رهبری دانست که جنگ برای کسب استقلال و تمامیت ارضی را به مردم جهان آموخت.