مقام سوری: ترکیه پشت تنش‌های جاری منطقه است

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای ترکیه از تابستان سال جاری وارد سوریه شده‌اند

فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه، با انتقاد از حضور نیروهای ترکیه در خاک سوریه، آنکارا را مسئول تنش در منطقه دانست. او خواهان ترک خاک سوریه از طرف نیروهای ترکیه شد.

فیصل مقداد گفت حکومت ترکیه "پشت همه تنش‌های جاری در منطقه است و مادامی که ترکیه بخش‌هایی از سوریه را اشغال کرده وضعیت عادی نخواهد شد."

آقای مقداد ترکیه را متهم کرد که "تروریست‌ها" را بسیج کرده و از آنها برای "نابودی سوریه" پشتیبانی می‌کند.

روز پنجشنبه عده‌ای از سربازان ترکیه در سوریه هدف قرار گرفتند و سه نفر آنها کشته شدند. ترکیه می‌گوید این سربازان در حمله نیروی هوایی سوریه کشته شدند اما دمشق آنکارا را مسئول مرگ این سربازان می‌داند.

نیروهای ترکیه از تابستان سال جاری وارد سوریه شده‌اند و ضمن پشتیبانی از گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد، درگیری‌هایی با گروه موسوم به دولت اسلامی و همچنین شبه نظامیان کرد در سوریه داشته‌اند.

ترکیه، در کنار عربستان سعودی و قطر، حمایت فراوانی از مخالفان بشار اسد کرده است.

حق نشر عکس Mehr
Image caption وزیر خارجه ترکیه بدون اعلام قبلی به تهران سفر کرد

امروز مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه این کشور، بدون اعلام قبلی به تهران سفر کرد. ایران مهمترین حامی منطقه‌ای بشار اسد است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در دیدار با آقای چاووش اوغلو خواهان همکاری ایران و ترکیه برای صلح و ثبات در سوریه و عراق شد.

به گزارش ایرنا وزیر خارجه ترکیه هم گفته است که حفظ تمامیت ارضی سوریه و عراق به نفع ایران و ترکیه و همچنین ثبات در منطقه است.

مقام‌های ارشد ایران و ترکیه با وجود اختلاف نظر جدی درباره سوریه، طی ماه‌های اخیر بارها با یکدیگر دیدار داشته‌اند.

مطالب مرتبط