فرمانده جدید ارتش پاکستان معرفی شد

حق نشر عکس AFP
Image caption ژنرال قمر جاوید باجوا به عنوان فرمانده ارتش پاکستان معرفی شده است

بعد از هفته‌ها گمانه‌زنی، نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، ژنرال قمر جاوید باجوا را به عنوان فرمانده جدید ارتش پاکستان معرفی کرد.

ریاست ستاد نیروی زمینی ارتش پاکستان که عملا به عنوان فرمانده ارتش معرفی می‌شود، یکی از پرنفوذترین و قدرتمندترین مقام‌ها در پاکستان است.

ژنرال قمر جاوید از روز سه‌شنبه ۲۹ نوامبر (۹ آذر) کار خود را به عنوان جایگزین ژنرال راحیل شریف آغاز می‌کند.

ژنرال شریف از حدود سه سال پیش و بعد از انتقال قدرت در پاکستان به فرماندهی ارتش رسید.

+بیشتر بخوانید: ژنرال راحیل شریف؛ فرمانده‌ای که بدون کودتا حکومت کرد

ژنرال زبیر حیات هم از سوی نخست‌وزیر پاکستان به عنوان رئیس کمیته ستاد مشترک نیروهای مسلح معرفی شده و هم‌زمان با آقای جاوید کار خود را آغاز خواهد کرد.

با این انتصاب‌ها درجه نظامی هر دو فرمانده به ژنرال چهارستاره ارتقا خواهد یافت.

ژنرال جاوید در حال حاضر سمت بازرسی کل آموزش و ارزشیابی مرکز فرماندهی ارتش پاکستان را بر عهده دارد؛ مقامی که ژنرال راحیل شریف هم از آن به فرماندهی ارتش رسید.

ژنرال جاوید همچنین فرمانده سپاه دهم پاکستان نیز هست که به عنوان بزرگ‌ترین یگان ارتش مسئول امنیت خط کنترل، خط مرزی غیر رسمی پاکستان با هند در منطقه کشمیر است.

انتصاب ژنرال جاوید در حالی اعلام می‌شود که تنش‌ هند و پاکستان بر سر منطقه کشمیر بالا گرفته است.

روند معرفی فرمانده ارتش در پاکستان به این صورت است که مرکز فرماندهی ارتش فهرستی از نامزدهای خود برای تصدی این پست را از طریق وزارت دفاع برای نخست وزیر ارسال می‌کند.

مرکز فرماندهی ارتش رسما توصیه‌ای درباره نامزدهای معرفی‌شده نمی‌کند و نخست وزیر بعد از مشورت با فرمانده ارتش انتخاب خود را رسما اعلام می‌کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط