رقابت فیون و ژوپه در دور دوم انتخابات جمهوریخواهان فرانسه

فیون (چپ) و ژوپه حق نشر عکس AP
Image caption فرانسوا فیون، (چپ) و آلن ژوپه از نخست‌وزیران سابق فرانسه دو نامزدی هستند که با یکدیگر رقابت می‌کنند

رای‌دهندگان در فرانسه در انتخابات درون گروهی حزب راست میانه جمهوریخواهان امروز تصمیم می گیرند که کدام یک از دو نامزد این حزب کاندیدای نهایی آنها برای شرکت در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری فرانسه است که در ماه مه سال آینده برگزار می‌شود.

فرانسوا فیون، و آلن ژوپه از نخست‌وزیرارن سابق فرانسه دو نامزدی هستند که با یکدیگر رقابت می‌کنند.

آقای فیون به همراه آلن ژوپه در اولین دور از انتخابات حزب جمهوریخواهان در میان هفت کاندیدای دیگر بیشترین آرا را بخود اختصاص دادند. دور اول انتخابات یکشنبه ۲۰ نوامبر( ۳۰ آبان) برگزار شد.

بازنده اصلی دور اول انتخابات حزب جمهوریخواهان، نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه، بود که نتوانست آرا کافی را برای شرکت در دور دوم به خود اختصاص دهد.

برنده نهایی که کاندیدای حزب جمهوریخواهان خواهد بود، احتمالا باید در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری با مارین لوپن، رهبر حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه رقابت کند.

با توجه به محبوبیت پایین حزب حاکم سوسیالیست، ظاهرا باقی ماندن کاندیدایی از احزاب چپ‌گرا در دور اول انتخابات ریاست جمهوری غیرمتحمل بنظر می‌رسد و نظرسنجی‌ها حاکی است که نامزد جمهوری‌خواهان از شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده برخوردار است.

بر اساس قوانین هر شخصی که اسمش در دفاتر رای دهی ثبت شده باشد و حدود دو دلار هزینه معمول را پرداخته باشد و سندی را مبنی بر تعهدش به ارزشهای راست میانه، امضا کرده باشد می‌تواند در این رای‌گیری شرکت کند. همین نکته نگرانیهایی بوجود آورده است که عده‌ای با ارزشها تمایلات چپ‌گرایانه ممکن است از این موضوع استفاده کرده در انتخابات شرکت و بر نتیجه نهایی تاثیر بگذارند.

موضوعات مرتبط