نیروهای دولتی سوریه بزرگترین محله شرق حلب را بعد از چهار سال پس گرفتند

نیروهای دولتی سوریه حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای دولتی سوریه در نزدیکی مساکن هنانو

شورشیان و گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه اذعان کرده‌اند که منطقه "مساکن هنانو" بزرگترین محله‌ شرق حلب به دست نیروهای دولتی سوریه افتاده است.

از سال ۲۰۱۲ تا کنون این اولین بار است که نیروهای وابسته به حکومت سوریه منطقه‌ای را در شرق حلب به طور کامل از شورشیان پس می‌گیرند.

تلویزیون دولتی سوریه روز یکشنبه ۲۷ نوامبر اعلام کرده بود که نیروهای دولتی کنترل کامل محله مساکن هنانو را در شرق حلب به دست گرفته‌اند.

حلب دومین شهر بزرگ سوریه در شمال این کشور است و مناطق اطراف آن به مهم‌ترین جبهه نبرد میان نیروهای مختلف درگیر در جنگ داخلی سوریه تبدیل شده است. سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری بارها درباره وخامت اوضاع انسانی در مناطق تحت کنترل شورشیان در این شهر هشدار داده‌اند.

+ببینید: وضعیت بغرنج مردم حلب؛ مردم غذا ندارند

+بخوانید: سازمان ناظر حقوق بشر سوریه: بیش از ۱۴۰ نفر در حملات شرق حلب کشته شده‌اند

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا گزارش داده است که با پیشروی نیروهای دولتی سوریه در شرق حلب حدود ۴۰۰ نفر از ساکنان غیرنظامی این منطقه به مناطق غربی شهر گریخته‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، نیروهای ارتش سوریه در حال پیشروی به سوی مناطق صاخور و ارض‌الحمرا هستند و در صورت گرفتن این دو محله موفق خواهند شد در مناطق تحت کنترل شورشیان شکاف ایجاد کنند.

قطر: حمایت از شورشیان را متوقف نمی‌کنیم

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر امور خارجه قطر: به حمایت از مخالفان اسد ادامه می‌دهیم

هم‌زمان وزیر امور خارجه قطر هشدار داده است که حتی اگر حلب به طور کامل "سقوط کند" و به دست نیروهای دولتی سوریه بیفتد، قطر هم‌چنان به حمایت از شورشیان مخالف دولت ادامه خواهد داد.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر همچنین اطمینان داد که حتی اگر دونالد ترامپ به دخالت و عملیات آمریکا در سوریه پایان دهد، قطر و متحدان منطقه‌ایش حمایت از گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را متوقف نخواهند کرد.

او گفت که قطر همچنان گروه‌های مخالف را برای دفاع در برابر جنگنده‌های سوریه و روسیه با تسلیحاتی همچون موشک‌های دوش‌پرتاب مسلح خواهد کرد. هرچند تاکید کرد که چنین تسلیحاتی با توافق تمام حامیان شورشیان انجام خواهد شد.

قطر در کنار عربستان و ترکیه از مهم‌ترین حامیان گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد در سوریه است.

وزیر امور خارجه قطر همچنین از مواضع مصر و ایران در قابل سوریه انتقاد کرده است.

دولت مصر که اخیرا با متحد قدیمی خود عربستان دچار تنش شده، از حملات هوایی روسیه در سوریه حمایت کرده است.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی ایران را هم به "دخالت در امور کشورهای عربی" متهم کرده است.

موضوعات مرتبط