ترامپ: میلیون‌ها نفر در انتخابات آمریکا غیرقانونی رأی داده‌اند

ترامپ حق نشر عکس Getty Images

دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا گفته است که اگر آرا "میلیون‌ها نفری که غیرقانونی رأی داده‌اند" در نظر گرفته نشود، تعداد آرای عمومی او هم در انتخابات هشتم نوامبر از هیلاری کلینتون بیشتر بوده است.

مجموع آرای خانم کلینتون، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در کل ایالت‌ها دو میلیون بیشتر از کل آرای آقای ترامپ بود، اما آقای ترامپ اکثر کرسی‌های کالج انتخاباتی را برد و به عنوان رئیس جمهور منتخب معرفی شد.

آقای ترامپ در توییتی گفته است: "علاوه بر بردن آرای الکترال، اگر رأی میلیون‌ها نفری که غیرقانونی رأی دادند را در نظر نگیریم، برنده آرای عمومی هم بودم."

آقای ترامپ همچنین مدعی "تقلب جدی" در ایالت های ویرجینیا، نیوهمپشایر و کالیفرنیا شده و رسانه‌ها را متهم کرده است که چشم خود را روی این تقلب بسته اند. خانم کلینتون در این ایالت‌ها اکثریت آرا را بدست آورد.

آقای ترامپ یا جمهوریخواهان هیچ شاهد یا دلیلی مبنی بر وقوع تقلب ارائه نکرده‌اند.

سیستم انتخاباتی آمریکا موسوم به "کالج الکترال" بر اساس آرای عمومی تنظیم نشده است.

در این سیستم هر ایالت بسته به جمعیتش تعدادی امتیاز دارد که به جز در دو مورد استثنایی، کل این امتیاز به نام کسی نوشته می‌شود که در آن ایالت اکثریت آرا را کسب کرده باشد. هر نامزدی که حد اقل ۲۷۰ امتیاز در سراسر کشور به دست آورد رئیس جمهور می شود.

آقای ترامپ این اظهارات را پس از آن بیان کرد که هیلاری کلینتون، رقیب او در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که از شمارش مجدد آرا در ایالت ویسکانسن حمایت می کنند.

مسئله شمارش آرای مجدد ایالت ویسکانسن نخستین بار از سوی جیل استاین، نامزد حزب سبز در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مطرح شد.

در ایالت ویسکانسن ، دونالد ترامپ با اختلاف بسیار اندکی هیلاری کلینتون را برخلاف انتظار دموکرات‌ها شکست داد.

آقای ترامپ روز گذشته یکشنبه ۲۸ نوامبر (۸ آذر) به خانم کلینتون یادآوری کرد که او پیشتر شکست در انتخابات ریاست جمهوری را پذیرفته است.

آقای ترامپ همچنین بخش‌هایی از مناظره انتخاباتی را که در آن خانم کلینتون بر پذیرش نتایج انتخابات تأکید کرده بود را هم منتشر کرد.