رئیس جمهوری کره جنوبی خواستار طرح پارلمان برای استعفای خود شد

حق نشر عکس AP
Image caption پارک گون-هه از پارلمان خواست راه مناسبی برای کناره‌گیری او بیابد

پارک گون-هه، رئیس جمهوری کره جنوبی، گفته است که اگر پارلمان طرح لازم برای انتقال قدرت را تدوین کند از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد.

روز سه‌شنبه، ٩ آذر (٢٩ نوامبر)، پارک گون-هه در سخنانی از پارلمان خواست تا در مورد چگونگی و زمان کناره‌گیری او از قدرت تصمیم گیری کند تا انتقال قدرت به شکل مناسب و بدون ایجاد وقفه در اداره امور دولتی صورت گیرد.

وی گفت "من آینده سیاسی از جمله کاهش دوره ریاست جمهوری خود را به تصمیم نمایندگان پارلمان واگذار می‌کنم" و افزود "به محض اینکه راهی یافت شود که انتقال قدرت بتواند با تضمین ثبات کشور و جلوگیری از ناآرامی و خلاء سیاسی صورت پذیرد، من آماده‌ام از سمت خود کناره‌گیری کنم."

ماه گذشته میلادی رسانه‌های خبری کره جنوبی گزارش کردند که چوی سن-سیل، از دوستان نزدیک پارک گون-هه، با استفاده از موقعیت خود در دفتر خانم پارک به اعمال نفوذ در انتصاب مشاوران رئیس جمهوری و همچنین سوء‌استفاده مالی به نفع یک موسسه غیرانتفاعی مرتبط با خود مبادرت کرده است. خام چوی که در خارج به سر می‌برد، برای پاسخگویی به اتهامات به کره جنوبی بازگشت و بازداشت شد.

رئیس جمهوری در سخنانی ضمن انتقاد از سوء‌استفاده افراد نزدیک به خود، از این وضعیت ابراز تاسف کرد اما بعدا دادستانی کره جنوبی گفت که خانم پارک احتمالا از اقدامات دوست خود بی‌خبر نبوده است. دفتر رئیس جمهوری هرگونه ارتباط او با اقدامات خانم چوی را تکذیب کرده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption هزاران نفر با شرکت در تظاهرات گسترده‌ خواستار کناره‌گیری رئیس جمهوری شده‌اند

در هفته‌های اخیر، تظاهرات متعددی در کره جنوبی برگزار شده و تظاهرکنندگان خواستار کناره‌گیری رئیس جمهوری بوده‌اند. رسانه‌های کره گفته‌اند که نرخ محبوبیت خانم پارک به ٤ درصد کاهش یافته که پائین‌ترین میزان حمایت مردم از روسای جمهوری کره جنوبی از اواسط دهه ١٩٨٠ و آغاز نظرسنجی‌ در این مورد بوده است.

احزاب مخالف طرح استیضاح و مذاکره پیرامون عدم کفایت ریاست جمهوری را به پارلمان تسلیم کرده‌اند.

دوره ریاست جمهوری خانم پارک در سال فوریه ٢٠١٨ - کمتر از دو سال دیگر - پایان خواهد یافت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption صورتک‌های پارک (راست) و چوی در دست مخالفان رئیس جمهوری - دادستانی کره جنوبی گفته است خانم پارک از اقدامات چوی بی‌خبر نبوده است

احزاب مخالف دولت نسبت به سخنان روز سه‌شنبه پارک گون-هه واکنش تندی نشان داده و گفته‌اند که هدف رئیس جمهوری، وقت کشی و جلوگیری از آغاز مذاکرات در مورد طرح استیضاح است که مخالفان امیدوارند تا روز جمعه در پارلمان مطرح شود. به گفته آنان، طرح موضوع "کاهش دوره ریاست جمهوری" مستلزم اصلاح قانون اساسی است که روندی طولانی و پیچیده خواهد بود و به زودی به نتیجه نخواهد رسید.

در انتخابات پارلمانی ماه آوریل سال جاری، حزب محافظه کار سائنوری - حزب خانم پارک - اکثریت پارلمانی خود را از دست داد و در حال حاضر، ائتلافی از احزاب مخالف در پارلمان اکثریت دارد. گفته می‌شود که برخی از نمایندگان پارلمان از حزب سائنوری هم به خانم پارک توصیه کرده‌اند با احزاب مخالف به نوعی توافق دست یابد تا بتواند "به شکلی محترمانه" از سمت خود کناره‌گیری کند.

در صورتی که رئیس جمهوری کره جنوبی از سمت خود استعفا دهد یا رای پارلمان به عدم صلاحیت او مورد تایید دادگاه قانون اساسی قرار گیرد، نخست وزیر به کفالت ریاست جمهوری منصوب می‌شود و موظف است ظرف شصت روز، انتخابات جدید ریاست جمهوری را برگزار کند.

در صورت کناره‌گیری یا سلب صلاحیت از پارک گون-هه، او نخستین رئیس جمهوری کره جنوبی خواهد بود که از زمان استقرار دموکراسی در آن کشور در سال ١٩٨٧، دوره پنج ساله ریاست جمهوری خود را به پایان نخواهد رساند.