انتقادها از تعلیق مجوز ۶ خبرنگار رادیو آزادی در تاجیکستان

حق نشر عکس unknown

کمیته دفاع از روزنامه نگاران، یک سازمان بین‌المللی مستقر در آمریکا، از دولت تاجیکستان خواسته است که مجوز کاری ۶ خبرنگار رادیو آزادی را که اواخر هفته گذشته تعلیق کرد، بی‌درنگ برقرار سازد.

این سازمان مدافع آزادی بیان روز دوشنبه ۲۸ آذر با انتشار بیانیه‌ای از تعلیق کارت‌های خبرنگاری کارمندان رادیو آزادی انتقاد کرده و از مقامات تاجیک خواسته است که مداخله در کار رسانه‌ها را متوقف کند.

در این بیانیه از قول روبرت ماهونی، معاون مدیر عامل این سازمان آمده است: "ممانعت از کار خبرنگاران به تلافی نشر یک خبر در یک رسانه نمی‌تواند روی این خبر سرپوش گذارد، بلکه توجه بیشتری را به آن جلب می‌کند. ما از وزارت خارجه تاجیکستان می‌خواهیم که کارت‌های خبرنگاری ۶ کارمند رادیوی آزادی را عاجلا برقرار کند و از مداخله در کار رسانه‌ها در پوشش خبری رویدادها دست بردارد."

وزارت خارجه تاجیکستان روز جمعه گذشته اعتبارنامه‌های شش خبرنگار محلی رادیو آزادی - میرزانبی خالقزاد، مردم محمد، عبدالله عشورف، محمدوفا رحمتف، امرالدین عالمف و شادمان یتیم - را در این کشور معلق کرد.

بعد از این، رادیو آزادی در سایت خود نوشت که این اقدام در واکنش به نشر یک خبر در باره انتصاب رخشانه رحمانوا، یکی از دختران امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، به یک پست مهم در وزارت خارجه این کشور صورت گرفته است. رادیو آزادی گفته است که این شش خبرنگار در نشر این خبر سهمی نداشتند.

اما منابع وزارت خارجه تاجیکستان گفتند که تصمیم آن‌ها به باز پس گرفتن اعتبارنامه‌های خبرنگاران رادیو آزادی هیچ ربطی به نشر خبر مبنی بر انتصاب دختر رئیس جمهوری در سایت این رادیو ندارد.

به گفته مسئولان این وزارت خانه، تعلیق اعتبارنامه‌های این شش خبرنگار یک "روند مقرری کاری" و همین طور "موقت" است و احتمالا پس از مدتی برقرار کرده خواهد شد.

روز سه شنبه سفارت آمریکا در تاجیکستان هم در بیانیه‌ای از تعلیق کارت‌های خبرنگاری کارمندان رادیو آزادی ابراز نگرانی کرده و از دولت تاجیکستان خواسته بود که به تعهدات بین المللی خود پایبند بماند و آزادی بیان را تامین کند و به روزنامه نگاران اجازه فعالیت بدون ممانعت بدهد.

روز دوشنبه گزارشگران بدون مرز هم در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از وضع رو به خوامت آزادی بیان در تاجیکستان طی دو سال اخیر خبر داد که حمایت خود از روزنامه نگاران و رسانه‌های این کشور را تقویت می‌کند.

این سازمان بین‌المللی مدافع حقوق روزنامه نگاران با یادآوری بسته شدن نشریه "نگاه" و خبرگزاری "تاج نیوز" در اوایل ماه نوامبر نوشت که از فشار افزاینده بر رسانه‌های مستقل در تاجیکستان نگران است، زیرا "این کشور می‌تواند به یک قلمزوی در آسیای میانه که روزنامه‌نگاران در آن از همه حقوق محرومند، تبدیل شود."

در بیانیه این سازمان آمده است: "ما بر اینیم که سیاست‌های پرزیدنت رحمان برای صلح و ثبات ملی (در تاجیکستان) خطر جدی ایجاد می‌کند. در حالی که وضع اجتماعی و اقتصادی بدتر می‌شود، دولت سعی در کنترل کامل مطبوعات دارد. از این جا ما تصمیم گرفتیم همکاری با شریکمان، انجمن ملی رسانه‌های مستقل تاجیکستان را تقویت کنیم."

انجمن ملی رسانه‌های مستقل تاجیکستان از عمده‌ترین سازمان‌های مدافع حقوق روزنامه‌نگاران و آزادی مطبوعات در تاجیکستان محسوب می‌شود.

این سازمان‌ می‌گوید که دولت تاجیکستان با بهانه مبارزه با تروریسم تلاش دارد همه گونه جریان اطلاعات را در کشور کنترل کند و مقامات تاجیک هیچ‌گونه نظر مخالف یا انتقاد را برنمی‌تابند. طی دو سال اخیر ده‌ها روزنامه‌نگار تاجیکستان را ترک کرده و غالبا به کشورهای اروپایی پناهنده شده‌اند.