بازداشت کارمند سازمان اطلاعات آلمان به ظن اسلام‌گرایی

مقر این سازمان در کلن حق نشر عکس Getty Images
Image caption مقر این سازمان در کلن

به گزارش رسانه های آلمان یک کارمند سازمان اطلاعات داخلی این کشور (بی اف وی) در پی اظهارات اسلام گرایانه و درز اطلاعات سازمانی دستگیر شده است.

یک سخنگوی بی اف وی، که با خبرگزاری رویترز صحبت کرده، گزارش روزنامه دی ولت دایر بر اینکه متهم به طراحی یک بمبگذاری در دفتر این سازمان در کلن مظنون بوده را تایید نکرد.

او گفت: "تا این لحظه هیچ شاهدی دایر بر خطری واقعی وجود ندارد."

بی اف وی گفت که فرد بازداشت شده که آلمانی است تا پیش از این رفتاری شک برانگیز نداشته است.

سخنگوی این سازمان افزود: "این فرد متهم به اظهارات اسلام گرایانه در اینترنت تحت نامی غیرواقعی و افشای اسناد و مواد داخلی سازمان در چتروم های اینترنتی است."

دی ولت گزارش داده بود که یک خبرچین این سازمان به طور ناشناس با این فرد وارد گفت و گو شده بود و آن دو حتی درباره یک حمله احتمالی صحبت کرده بودند.

بی اف وی نگفته است که متهم در کدام بخش این سازمان کار می کرد هرچند هفته نامه اشپیگل گزارش داد که او اخیرا برای نظارت بر اسلام گرایی در آلمان استخدام شده بود.

این نشریه همچنین گزارش داد که خانواده این مرد از اسلام آوردن او - در سال ۲۰۱۴ - بی خبر بود.

بی اف وی - سازمان فدرال حفاظت از قانون اساسی - سازمان اطلاعات داخلی آلمان است. اطلاعات خارجی زیر نظر بی ان دی، سازمان اطلاعات فدرال، است.

مدیر بی اف وی در ماه نوامبر گفته بود که شمار اسلام گرایان در آلمان ۴۰ هزار نفر تخمین زده می شود که شامل ۹۲۰۰ سلفی فوق محافظه کار است.

موضوعات مرتبط