حلب 'با خطر بدل شدن به گورستانی عظیم روبروست'

شرق سوریه حق نشر عکس Reuters

با پیشروی نیروهای دولتی سوریه در بخش هایی از حلب که تحت کنترل شورشیان است یک فرستاده ارشد سازمان ملل اخطار داده است که این شهر با خطر بدل شدن به "یک گورستان عظیم" روبروست.

استفان اوبرایان از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست "برای انسانیت" از غیرنظامیان محافظت کنند.

او درحالی اظهار نظر می کند که شورای امنیت جلسه ای اضطراری برای بحث درباره بحران حلب برگزار می کند.

او گفت: "برای انسانیت از طرف ها و صاحبان نفوذ می خواهیم - تمنا می کنیم - هرچه در توان دارند برای حفاظت از غیرنظامیان انجام دهند و امکان دسترسی به نواحی تحت محاصره در شرق حلب را پیش از آنکه تبدیل به گورستانی عظیم شود فراهم کنند."

او ظاهرا در اشاره ای به شورشیان در حلب گفت گزارش های موثق حاکیست که "مراجع غیردولتی" مانع فرار غیرنظامیان شده اند.

پیشتر گزارش شد که حملات نیروهای ارتش سوریه و متحدانشان به مناطق تحت کنترل شورشیان در شرق حلب، به کشته شدن بیش از ۲۰ غیرنظامی منجر شده است.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید ۲۶ غیرنظامی در حملات توپخانه ارتش سوریه به محله جب القبه کشته شده‌اند. شلیک خمپاره به محله‌های تحت کنترل دولت سوریه هم منجر به کشته شدن هشت غیرنظامی دیگر شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption سازمان دفاع مدنی سوریه صحنه های متعاقب حمله ای در روز چهارشنبه در حلب را منتشر کرده
حق نشر عکس AMC
Image caption فعالان می گویند بسیاری از کشته های جب القبه غیرنظامیان بودند که آواره شده بودند

گفته شده شماری از قربانیان حملات امروز آوارگانی بودند که در روزهای اخیر از محله‌های صحنه درگیری گریختند.

دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، می‌گوید طی دو هفته اخیر دست کم ۳۰۰ غیرنظامی در شرق حلب کشته شده‌اند، که ۳۳ نفر از این قربانیان کودک بوده‌اند. بر همین مبنا ۴۸ غیرنظامی هم در غرب حلب و مناطق تحت کنترل دولت کشته شده‌اند.

حلب، که روزگاری مرکز تجاری و صنعتی سوریه بود، در ماه‌های اخیر صحنه اصلی درگیری‌های نیروهای دولتی و ائتلافی از گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد و اسلام‌گرایان افراطی بوده است. نیروهای وفادار به بشار اسد توانسته‌اند با پشتیبانی هوایی روسیه و همچنین حمایت ایران و شبه نظامیان شیعه، پیروزی‌هایی در حلب داشته باشند.

نیروهای ارتش سوریه در روزهای اخیر توانسته‌اند کنترل چند محله کلیدی در شرق حلب را در دست گیرند.

با تشدید درگیری‌ها در حلب چند ده هزار نفر از اهالی شرق حلب به مناطق تحت کنترل دولت در غرب شهر و یا مناطق تحت کنترل کردها در شمال شهر گریخته‌اند. منابع مختلف شمار این آوارگان را بین ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر برآورد کرده‌اند.

یک سوم شمالی شرق حلب از کنترل شورشیان خارج شده و خبرگزاری دولتی سوریه، سانا هم می‌گوید نیروهای دولتی در حال پیشروی در جنوب شرقی حلب هستند.

حق نشر عکس EPA
Image caption غیرنظامیان در بدور در حلب سوریه
حق نشر عکس Reuters
Image caption توزیع کمک توسط صلیب سرخ سوریه در میان کسانی که در جبرین پناه گرفته اند

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط