مالیات خودروهای لوکس در چین ۱۰ درصد بالا رفت

مالیات جدید از روز پنجشنبه اجرا می‌شود حق نشر عکس AFP
Image caption مالیات جدید از روز پنجشنبه اجرا می‌شود

دولت چین ۱۰ درصد مالیات اضافه برای "خودروهای لوکس" از جمله فراری، بوگاتی، استون مارتین و رولز‌رویس وضع کرده است.

این مالیات شامل خودروهایی می‌شود که بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار یوآن (حدود ۱۹۰ هزار دلار) قیمت دارند و به گفته مسئولان دلیل آن مبارزه با خرید بی رویه و آلودگی هوا است.

این بخشی از عملکرد دولت چین در رابطه با ثروتمندان است که در بازار سایر برندهای لوکس نیز تاثیر گذاشته است. چین بازاری کلیدی برای فروش اتومبیل‌های لوکس است.

شرکت‌های خودروسازی در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای مدل‌های لوکسشان را با سلیقه خریداران چینی سازگار کرده‌اند.

هر دو کارخانه خودروسازی رولز‌رویس و استون مارتین سال آینده برای اولین بار از مدل شاسی بلند خود رونمایی خواهند کرد. گفته می‌شود ترجیح خودروهای بزرگ در چین به مدل‌های اسپورت دلیل این تصمیم بوده است.

مصرف معقول

در بیانیه‌ وزارت دارایی چین آمده است: "در راستای گسترش مصرف معقول، کاهش آلودگی هوا و جلوگیری از هدر رفتن انرژی، دولت مالیات اتومبیل‌های بسیار لوکس را افزایش داد."

این مالیات از پنجشنبه آینده اجرا می‌شود، هرچند که به گفته کارشناسان بعید است که تاثیر چندانی روی تصمیم ثروتمندان داشته باشد.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین بخش عمده‌ای از رویکرد دولتش را به مبارزه با فساد اختصاص داده و مقابله با خرید وسایل لوکس نیز بخشی از آن است.

حزب کمونیست حاکم بر چین همچنین روز پنجشنبه مقررات جدیدی را برای مبارزه اعضای رسمی حزب با "زرق و برق" اعلام می‌کند. مقرراتی که بخشی از برنامه مبارزه با فساد محسوب می‌شود.

به گفته خبرگزاری شینهوا، اعضای برجسته دولت باید بدون زرق و برق و با کمترین مزاحمت برای جامعه مسافرت کنند و همچنین نباید از خودروهای بالاتر از استاندارد معمول استفاده کنند.

موضوعات مرتبط