معترضان به سیاست‌های دولت استرالیا از دیوار پارلمان بالا رفتند

حق نشر عکس ABC

دو معترض به سیاست‌های دولت استرالیا در قبال پناهجویانبا عبور از ماموران امنیتی از دیوار پارلمان این کشور بالا رفتند و پارچه‌ نوشته‌ای را در مخالفت با این سیاست‌ها روی آن نصب کردند.

۱۳ معترض دیگر در حالی پلاکاردهایشان را در دست داشتند، در استخر مقابل پارلمان استرالیا در کانبرا با ریختن مواد رنگی، آب را به رنگ قرمز (به عنوان نمادی از خون) درآوردند.

استرالیا پناهجویانی را که با قایق راهی این کشور می‌شوند، به کشورهای پاپوا گینه نو و نائورو می‌فرستد. دولت استرالیا معتقد است که این سیاست مانع از مرگ پناهجویان در دریا می‌شود، در حالی که منتقدان آن را عملی غیر انسانی می‌دانند.

ماه پیش دولت استرالیا ادعای سازمان‌های حقوق بشری که کمپ‌ پناهجویان در نائورو را با "زندانی بدون غل و زنجیر" مقایسه کرده بودند، رد کرد.

معترضان خواهان پایان دستگیری پناهجویانی بودند که به استرالیا می‌روند. آنها همچنین خواهان لغو قانون جنجالی بازگرداندن پناهجویان بودند و اعتراض آن‌ها حدود ۲ ساعت طول کشید.

حق نشر عکس ABC
Image caption معترضان با ریختن مواد رنگی استخر مقابل پارلمان را به رنگ قرمز درآورند

این دومین روزی است که معترضان وارد پارلمان استرالیا می‌شوند. این گروه معترضان روز چهارشنبه نیز موجب به تعویق افتادن فعالیت پارلمان استرالیا به مدت ۴۰ دقیقه شدند.

حدود ۳۰ نفر از معترضان فریاد می‌زدند که سیاست زندانی کردن پناهجویان موجب "از هم پاشیدن خانواده‌ها" و "کشته شدن افراد بی‌گناه" می‌شود.

۶ نفر از معترضان دست‌هایشان را با چسب به نرده‌های تالار عمومی پارلمان چسباندند و ماموران امنیتی برای جدا کردن آن‌ها مجبور به استفاده از مواد شیمیایی شدند. یکی از معترضان گفت: "ما امروز این‌جا هستیم برای این که شما تبدیل به پیشروان ظلم در دنیا شده‌اید."

سیاست‌های مربوط به پناهجویان هم از سوی دولت و هم از سوی حزب مخالف حمایت می‌شود. این سیاست‌ها به شدت جامعه استرالیا را دو قطبی کرده است، در حالی که اکثریت جامعه با رویکرد دولت موافق هستند.

حق نشر عکس ABC
Image caption یکی از معترضان روز چهارشنبه در دست ماموران امنیتی پارلمان استرالیا

هر دو حزب اصلی استرالیا اخلال در کار پارلمان در روز چهارشنبه را محکوم کردند. بیل شورتن، رهبر حزب مخالف دولت با تشکر از ماموران امنیتی برای کنترل اوضاع گفت: "دلیل این که حزب کارگر امروز این‌جا حضور دارد این است که ما هرگز به کسانی که می‌خواهند این پارلمان را خفه کنند، اجازه نمی‌دهیم. این کاملا برخلاف دموکراسی است."

این در حالی است که آدم بندت، نماینده حزب سبزها با تمجید از حرکت معترضان در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: "معترضان به شکلی مسالمت‌آمیز نمایندگان را واداشتند تا در مورد درخواستشان از دولت برای بستن کمپ‌ها پاسخگو باشند و با این کار باعث شدند جلسه پرسش نمایندگان ناتمام بماند . حرکتی شجاعانه، قدرتمند و غرورآمیز."

دو هفته پیش بود که استرالیا و آمریکا بر سر اسکان پناهجویان در پاپوا گینه نو و نائورو به توافق رسیدند.

استرالیا و پناهجویان

  • سال ۲۰۱۲ و اوایل سال ۲۰۱۳ بود که شمار پناهجویانی که خودشان را به استرالیا می‌رساندند به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد. افراد زیادی در حین این سفرها جانشان را از دست دادند.
  • برای متوقف کردن این روند، دولت استرالیا سیاست‌ها سفت و سختی را تدارک دید.
  • طبق این سیاست‌ها تمام پناهجویانی که خودشان را به استرالیا می‌رسانند به مراکزی در پاپوا گینه نو و نائورو فرستاده می‌شوند.
  • دولت همچنین سیاست دیگری نیز دارد که به موجب آن قایق‌ها را بر‌می‌گرداند.

موضوعات مرتبط