چهار شهر بزرگ جهان خودروهای دیزلی را ممنوع می‌کنند

حق نشر عکس AP
Image caption موتور دیزلی در هند - دود دیزل از عوامل ایجاد امراض عروقی و تنفسی در میان شهرنشینان است

رهبران چهار شهر بزرگ جهان گفته‌اند که تا اواسط دهه آینده میلادی، استفاده از خودروهای دیزلی را در این شهرها ممنوع خواهند کرد.

شهرداران پاریس، مکزیکو، مادرید و آتن در جریان نشست دوسالانه رهبران شهرهای عمده گفتند که رفت و آمد خودروهای دیزلی یکی از عوامل تشدید آلودگی هوای شهرهای بزرگ است و در نتیجه، ممنوعیت ورود آنها به این شهرها به بهبود کیفیت هوا کمک خواهد کرد.

سازمان بهداشت جهانی گفته است که هر ساله، حدود سه میلیون نفر در جهان در اثر ابتلای به امراض مرتبط با تنفس هوای آلوده در خارج از خانه‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

موتورهای دیزلی به دو صورت عامل افزایش آلودگی هوا محسوب می‌شود. این موتورها تولید کننده ذرات معلق یا "دوده" و اکسید نیتروژن هستند. دوده با نفوذ به ریه به بروز عوارض قلبی و عروقی و مرگ و میر ناشی از آن کمک می‌کند و اکسید نیتروژن عاملی در ایجاد اوزون در سطح زمین است که باعث تشدید دشواری تنفسی حتی برای کسانی می‌شود که سابقه امراض تنفسی نداشته‌اند.

با افزایش شواهد حاکی از خطرات موتورهای دیزلی برای سلامت ساکنان شهرهای بزرگ، گروه‌های حفاظت از محیط زیست در صدد بوده‌اند تا مقررات جدیدی را برای محدود کردن استفاده از این نوع موتورها به تصویب برسانند.

در نشست اعضای "گروه رهبری آب و هوای شهری" موسوم به "سی ٤٠" ( C40) در مکزیکو، پایتخت مکزیک، شهرداران پایتخت‌های اسپانیا، فرانسه، مکزیک و یونان همچنین متعهد شدند که تا سال ٢٠٢٥ میلادی تمامی توان خود را برای استفاده از خودروهای برقی، هیدروژنی و دوسوخته به کار گیرند. شهردار مکزیکو گفته است که این شهر با مشکل مضاعف آلودگی هوا و ترافیک سنگین مواجه است اما با افزایش تسهیلات جدید ترابری شهری در نظر دارد با این وضعیت مقابله کند.

شهر پاریس تا کنون اقداماتی را برای کاهش آلودگی ناشی از موتورهای دیزلی به اجرا گذاشته و در حال حاضر، رفت و آمد خودروهای دیزل سوز با عمر بیش از بیست سال به داخل شهرممنوع است و قرار است تا سال ٢٠٢٠، هر سال یک سال از این رقم کاسته شود.