پسر گلناره کریموا: به جهان نشان بدهید که مادرم زنده است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گلناره کریموا در یک برنامه موسیقی چهار ماه پیش از حبس خانگی

اسلام کریمف، پسر گلناره کریموا، که زمانی قدرت‌مندترین زن ازبکستان بود، خواستار افشای محل اقامت مادرش شده است.

گلناره کریموا، فرزند رئیس جمهوری سابق ازبکستان است که از سال ۲۰۱۴ از نظرها ناپدید شده است.

اسلام کریمف که هم‌نام پدربزرگش است، در یک مصاحبه اختصاصی با بی‌بی‌سی، با رد گزارش‌های اخیر درباره مرگ مادرش، سرویس امنیتی ازبکستان را به نگه داشتن او در حبس متهم کرده است.

خانم کریموا زمانی جانشین بالقوه پدرش شناخته می‌شد. اما بیش از دو سال پیش در پی "خصومت‌های خانوادگی" از نظرها ناپدید شد.

نام خانم کریموا با اتهام فساد گره خورده است. زمانی ابعاد فعالیت‌های او از تجارت و سیاست تا مد و موسیقی پاپ را در بر می‌گرفت. بعدها اتهام فساد بر منافع تجاری قابل ملاحظه‌اش سایه افکند.

پسر او، که در لندن زندگی می‌کند، به بی بی سی گفت که خانم کریموا در یک "خانه دو تا سه اتاقه" در مرکز تاشکند نگه‌داری می‌شود.

او گفت نگه داشتن طولانی مدت بدون ارتباط با خارج روی سلامت مادرش اثر گذاشته است.

حق نشر عکس FAMILY PHOTO
Image caption عکس خانوادگی اسلام کریمف جوان با خواهرش ایمان

او افزود "گزارش ها در مورد بستری بودن او در بیمارستان روانی نادرست است و او از لحاظ روانی سالم است. اما مطمئنم هر فردی که بدون توجه به حقوق اساسی خود دو سه سال منزوی باشد، به توجه پزشکی محتاج خواهد شد."

گلناره کریموا با طراحی مد، راه اندازی نشان تجارتی جواهرات و ضبط ویدیوهای موسیقی پاپ چهره بین المللی ازبکستان شد. او پست دیپلماتیک و منافع تجاری قابل توجهی داشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گلناره کریموا در هفته مد در پاریس سال ۲۰۱۲

اما نام او سه سال پیش در تحقیقات رشوه و پولشویی توسط دادستان های سوئیس و سوئد مطرح شد. پای این تحقیقات به ایالات متحده آمریکا هم کشیده شد.

چندی پس ازآن وجود شکاف عمیق در درون خانواده ریاست جمهوری رسانه ای شد. فعالیت های خانم کریموا به زودی مهار شد، از جمله حساب های او در شبکه های اجتماعی که از طریق آنها، او حملات آشکار به دستگاه امنیتی ازبکستان را شروع کرده بود.

حق نشر عکس CENTRE1.COM
Image caption وب سایت سنته ۲۲ نوامبر به نقل از یک منبع امنیتی که نامش ذکر نشده از مرگ گلناره کریموا گزارش داد

پسرش می گوید اس‌ان‌بی، سرویس قدرتمند امنیتی ازبکستان، مسئول حصر و جلوگیری از دسترسی به او و دریافت اطلاعات درباره اتفاقات بعدی است.

"من نمی فهمم چگونه در قرن ۲۱ آنها نمی توانند به یک سؤال ساده پاسخ بدهند: گلناره کجا است؟" او می گوید. "بازداشت خانگی، برای چه؟ برای چه مدت؟ تحت نظارت کی؟ باید به این سوال های ساده پاسخ داده شود."

آقای کریمف کوچک می گوید می خواهد وضعیت مادرش به طور رسمی مشخص شود.

"در حال حاضر شایعات وجود دارد که او مرده است، اما آیا مرده است؟ بدون اعلام رسمی، هیچ کس حتی نمی تواند این چیزها را بررسی کند."

حق نشر عکس FAMILY PHOTO
Image caption ایمان، دختر گلناره کریموا در عکس خانوادگی که در اوایل سال جاری گرفته شده است

اسلام کریمف کوچک می گوید او هیچ ارتباط مستقیم با مادرش ندارد اما از طریق خواهرش ایمان، که هنوز در ازبکستان است، از حال مادرش با خبر می‌شود.

هنگامی که پدربزرگشان، رئیس جمهوری ازبکستان، در ماه سپتامبر درگذشت نه نوه همنامش اسلام کریموف کوچک نه خواهر او و نه مادرش در مراسم خاکسپاری او حضور نداشتند.

غیبت آن ها در این مراسم در کشوری که روابط خانوادگی اهمیت زیادی دارد، اتفاقی غیرمعمول بود. اما اسلام کریمف کوچک می گوید از حضور خواهر و مادرش جلوگیری شده و او خود نتوانسته خطر سفر به کشور را قبول کند.

او می گوید: "من می خواستم بروم اما می‌دانستم که اگر به مراسم خاکسپاری بروم پس نخواهم برگشت. آن ها برای محدود ساختن فعالیت و صدای ما هر سه را باید در دست داشته باشند.

حق نشر عکس AFP
Image caption تاتیانا کریموا و لاله کریموا طلایوا، خانم و دختر اسلام کریمف در مراسم خاکسپاری رئیس جمهوری سابق ازبکستان

با این حال، او امیدوار است که انتخابات ریاست جمهوری که ۴ دسامبر برگزار می شود، باعث تغییر شود.

"رئیس جمهور موقت فعلی و نخست‌وزیر فرصتی منحصر به فرد برای جلوگیری از این جنون دارد تا به آنچه اس‌ان‌بی (سرویس امنیتی) موجبش شده پایان دهد و به خود مشروعیت ببخشد زیرا همه مردم به سوی او چشم دوخته اند و فکر می کنند او چه کار خواهد کرد."

"من فکر نمی کنم ما کار بدی در حق او کرده باشیم که او از مادر من متنفر باشد."

تا کنون چند نشانه دیده شده که وضع ازبکستان پس از انتخابات تغییر خواهد کرد؛ انتخاباتی که به احتمال زیاد شوکت میرضیایف، رئیس جمهورفعلی برنده آن خواهد بود.

اسلام کریمف، رئیس جمهور سابق ازبکستان، همواره متهم بود که به شیوه استبدادی کشور را اداره کرده و مخالفان سیاسی و مسلمانان ناراضی را در زندان شکنجه کرده بود. همچنین در زمان حکومت او استفاده از کار اجباری درفصل برداشت پنبه انتقادهای شدید بین المللی را بر انگیخته بود.

آقای کریمف جوان می گوید برای مدرن کردن کشور باید بعضی چیزها تغییر داده شود.

Image caption اسلام کریمف جوان به هنگام مصاحبه با بخش ازبکی بی بی سی

مادر او نیز از منتقدان نقض حقوق بشر در ازبکستان بود. اما منتقدانش می گویند او تنها هنگامی صدا بلند کرد که ستاره اش در حال غروب بود و خود "قربانی نقض حقوق بشر" شده بود.

پسر او به برخورداری از امتیازات و مزایای بزرگ شدن به عنوان بخشی از خانواده ریاست جمهوری اعتراف می‌کند؛ اما می گوید چند سال گذشته "جهنم" و همچنین برای او "درس بزرگ زندگی" بود که او را تشنه زندگی عادی کرد.

"من فقط می خواهم خانواده ام را بینیم، من فقط می خواهم مادرم، خواهرم را ببینم. می خواهم سینما بروم، در خیابان ها بگردم، ساده ترین چیزها را می خواهم."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط