تلاش هواداران ترامپ برای مسدود کردن بازشماری آرا در سه ایالت

هواداران دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا برای مسدود کردن روند بازشماری آرا در سه ایالت ویسکانسین، پنسیلوانیا و میشیگان تلاش کرده اند. حق نشر عکس Getty Images
Image caption بازشماری در ویسکانسین در جریان است

هواداران دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا برای مسدود کردن روند بازشماری آرا در سه ایالت ویسکانسین، پنسیلوانیا و میشیگان تلاش کرده اند.

با این حال خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد که دادگاه درخواست توقف فوری آرا در ویسکانسین را رد کرده.

قصد این دعاوی حقوقی مانع شدن از تلاش جیل استاین، نامزد حزب سبز در انتخابات ۸ نوامبر، برای بازشماری آراست.

خانم استاین می گوید که هدف او اطمینان از سلامت سیستم رای گیری است. بعضی کارشناسان کامپیوتری از احتمال هک شدن دستگاه های رای گیری سخن گفته اند هرچند این احتمال را اندک می دانند.

خانم استاین گفت: "تلاش های عاجزانه ترامپ برای فرونشاندن درخواست های بازشماری آرا یک سوال ساده پیش می آورد: چرا او از این بازشماری ها می ترسد؟"

با این حال او اذعان کرده که بعید است بازشماری آرا به نتیجه متفاویت منجر شود. دونالد ترامپ در سیستم کالج الکترال برنده شده اما تقریبا دو و نیم میلیون رای از هیلاری کلینتون کمتر دارد.

روز جمعه بیل شوئت دادستان کل ایالت میشیگان که جمهوری خواه است شکایتی را در دادگاه برای توقف بازشماری آرای میشیگان تسلیم دادگاه کرد.

او گفت که این اقدام می تواند "میلیون ها" دلار هزینه روی دست مالیات دهندگان بگذارد، اما خانم استاین این اقدام را تلاشی "شرم آور" برای تضعیف دمکراسی توصیف کرد.

آقای ترامپ یک روز پیشتر در شورای انتخاباتی میشیگان شکایتی را برای مسدود کرد بازشماری کلیه ۴.۸ میلیون رای در این ایالت تسلیم کرده بود.

او با کمتر از ۱۱ هزار رای در این ایالت برنده اعلام شده است.

وکلای آقای ترامپ استدلال کردند که خانم استاین نمی تواند در میشیگان خواستار بازشماری آرا شود چون فقط یک درصد آرای آن را به دست آورده است.

در ویسکانسین هم چند گروه شکایتی را برای توقف بازشماری آرا تسلیم دادگاه فدارل کرده بودند که اکنون دادگاه علیه آنها رای داده است با این حال قاضی شکایت را کاملا دور نیانداخت.

قوانین فدرال آمریکا تصریح می کند که ایالت ها تا روز ۱۳ دسامبر برای حل این نوع اختلافات وقت دارند.

آقای ترامپ با ۲۲ هزار رای بیشتر از هیلاری کلینتون نامزد دمکرات ها در انتخابات ویسکانسین برنده شد که کمتر از یک درصد کل آرای این ایالت بود.

همزمان وکلای آقای ترامپ سعی کرده اند با تنظیم شکایتی مانع بازشماری آرا به درخواست جیل استاین در پنسیلوانیا شوند.

دادگاه روز دوشنبه این شکایت را بررسی خواهد کرد. ترامپ با اختلاف ۶۷ هزار و ۴۱۶ رای در این ایالت پیروز اعلام شد.

خانم استاین می گوید قصد او اطمینان از این مساله است که دستگاه های رای گیری در روز انتخابات هک نشده باشند.

بعضی منتقدان خانم استاین را متهم کرده اند برای جلب توجه ملی می کوشد. او میلیون ها دلار برای بازشماری آرا جمع آوری کرده است.

خانم کلینتون در مورد بازشماری آرا سکوت کرده است.

وکلای او هفته پیش گفتند که هرچند شاهدی از هک شدن دستگاه های رای گیری وجود ندارد اما با تلاش های خانم استاین همکاری می کنند.