فشار اوباما بر ترامپ در زمینه امنیت سایبری

Barack Obama حق نشر عکس Getty Images

یک گزارش تازه که به سفارش دولت آمریکا تهیه شده از دونالد ترامپ رئیس جمهور بعدی آمریکا می خواهد سفیری در زمینه امنیت سایبری منصوب کند.

این سند ۱۰۰ صفحه ای ضعف های آمریکا در زمینه امنیت سایبری را پررنگ می کند و از بخش خصوصی می خواهد به تسریع بهبود امنیت دیجیتالی کمک کنند.

کمیسیونی که این گزارش را تدوین کرده است را دولت باراک اوباما تشکیل داد تا یافته ها و توصیه هایش را در اختیار دولت بعدی قرار دهد.

او گفت توصیه های این گروه باید در ۱۰۰ روز اول ریاست جمهوری آقای ترامپ دنبال شود.

او گفت: "اکنون وقت آن است که دولت بعدی این مسئولیت را به عهده گیرد و اطمینان حاصل کند که فضای سایبری می تواند محرکه رشد و رفاه، اختراعات تازه، و تغییرات در آمریکا و باقی جهان باشد."

با این حال این گزارش فقط جنبه مشاوره دارد و آقای ترامپ می تواند آن را نادیده بگیرد.

کمیسیون ملی "بهبود امنیت سایبری" در مجموع ۱۶ توصیه دارد که یکی از آنها تهیه نوعی برچسب برای وسایل دیجیتالی است که حاوی اطلاعاتی در مورد امنیت این وسایل خواهد بود.

پیشتر در سال جاری معلوم شد که هزاران دوربین وب‌ (webcam) با طراحی ضعیف امنیتی توسط مجرمان از راه دور "ربوده" شد تا از آنها به عنوان یک باتنت استفاده شود. باتنت تکنیکی برای کنترل ترافیک اینترنتی به یک نقطه خاص جهت از کار انداختن یک سیستم است.

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption برای حملات گسترده از دوربین های وبی استفاده شده است

توصیه شد که با آگاه کردن مصرف کنندگان نسبت به خطرات امنیتی بالقوه این وسایل - مثلا اینکه پسووردهای آنها از پیش تعیین شده و درنتیجه آسیب پذیر است - می تواند از حوادثی مشابه در آینده جلوگیری کرد.

اما این کمیسیون گفت که می خواهد بار امنیت سایبری از دوش عموم برداشته شود و در عوض سیستم هایی همه گیر از بالا طراحی شود؛ مثلا توصیه کرد که شرکت ها مانع استفاده از کلمات عبور ساده مثل "پسوورد" یا "پسوورد۱۲۳" شوند.

این گروه هدفی را برای حذف سرقت هویت افراد تا سال ۲۰۲۱ تعیین کرده، وظیفه ای که به گفته کارشناسان نیازمند به کار گیری ۱۰۰ هزار پرسنل ترتیب شده در زمینه امنیت سایبری خواهد بود.

'رسوخ روسیه'

این گزارش در خلال نگرانی ها در مورد نفوذ سایر کشورها در دولت آمریکا به دلیل آسیب پذیری سیستم ها تهیه شده است.

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption محققان یک حمله جدی سایبری در ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهور ترامپ را پیش بینی کرده اند

در طول انتخابات اخیر آمریکا روسیه در هک کردن ایمیل های حزب دمکرات آمریکا مقصر شناخته شد. روسیه این اتهام را رد می کند.

گزارش تازه می گوید که سفیر امنیت سایبری باید وظیفه دشوار ایجاد مقرراتی جهانی در مورد استانداردهایی که همه کشورها باید در عملیات سایبری به آن پایبند باشند را به عهده گیرد.

تیم انتقال قدرت آقای ترامپ هنوز در مورد این گزارش اظهار نظر نکرده است.

دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی طرحی برای امنیت سایبری ارائه کرده بود که شامل تشکیل تیمی برای بازبینی آمادگی آمریکا در این زمینه بود.