حزب دزدان دریایی ایسلند مامور تشکیل دولت شد

حق نشر عکس AP
Image caption خانم یونستودیر پس از مذاکرات گفت "خوشبین هستم که بتوانیم راهی را برای همکاری بیابیم."

پس از برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه اکتبر، رئیس جمهوری ایسلند از حزب دزدان دریایی که یک گروه ضد طبقه حاکم است، دعوت کرده است دولت تشکیل دهد.

فعالیت این حزب روی حقوق مدنی شهروندان و آزادی گردش اطلاعات متمرکز است.

گونی یوهانسن، رئیس جمهوری ایسلند این تصمیم را پس از گفتگو با بیرگیتا یونستودیر، رهبر حزب دزدان دریایی اعلام کرده است.

دزدان دریایی، که وعده انجام اصلاحات عمیق را داده است در انتخابات سوم شد. در این انتخابات هیچ یکی از احزاب نتوانستند به اکثریت قاطع دست یابند.

دو دور مذاکرات در باره تشکیل دولت با حزب استقلال و سپس حزب چپ سبزها شکست خورد.

آقای یوهانسون گفت: امروز من با رهبران تمامی احزاب دیدار کردم و از آنها خواستم نظر خود را درباره تشکیل دولت مطرح کنند. سپس من بیرگیتا یونستودیررا فراخواندم و به او گفتم دولت را تشکیل دهد."

خانم یونستودیر پس از مذاکرات گفت "خوشبین هستم که بتوانیم راهی برای همکاری بیابیم."

حزب دزدان دریایی که سال ۲۰۱۲ تاسیس شد در انتخابات توانست شمار کرسی های خودرا سه برابر کند و از ۶۳ کرسی پارلمان ۱۰ کرسی را از آن خود کند.

رسوایی نشر اسناد پاناما و افشای دارایی‌های مقام‌های دولتی ایسلند که موجب استعفای سیگموندور گونلاگسون، نخست وزیر در ماه آوریل شد زمینه را برای برگزاری انتخابات زود هنگام فراهم کرد.

حزب دزدان دریایی خواهان شفافیت سیاسی و پاسخگویی، خدمات بهداشتی رایگان، بسته شدن روزنه‌های فرار مالیاتی و حفاظت بیشتر از اطلاعات شخصی است.

مخالفان، با این حال، می گویند حزب دزدان دریایی تجربه کافی سیاسی ندارد و این امر می تواند باعث هراس سرمایه گذاران و بی ثباتی اقتصاد در حال بهبود ایسلند شود.

موضوعات مرتبط