حزب سبز از بازشماری آرا در پنسیلوانیا صرف‌نظر کرد

در ایالت ویسکانسن بازشماری آرا در جریان است حق نشر عکس Getty Images
Image caption در ایالت ویسکانسن بازشماری آرا در جریان است

جیل استاین، رهبر حزب سبز آمریکا گفته به علت مخارج سنگین درخواست شده از سوی دادگاه، از طرح درخواست بازشماری آرا در ایالت پنسیلوانیا صرف‌نظر کرده است.

خانم استاین گفته قادر نیست مبلغ یک میلیون دلاری که برای بازشماری آرا از سوی دادگاه درخواست شده را تامین کند.

جیل استاین، رهبر حزب سبز و نامزد ریاست جمهوری در یک هفته گذشته با گسترش حمایت از کارزاری برای بازشماری آرا در سه ایالت ویسکانسن، میشیگان و پنسیلوانیا مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و توانست در دو ایالت میشیگان و ویسکانسن رسما درخواست بازشماری آرای انتخابات هشتم نوامبر را ثبت کند.

او امروز شنبه (سوم دسامبر - ۱۳ آذر) در توییتی نوشت: "هزینه‌های بازشماری آرا خیلی گران است چرا که رهبران قبلی نخواسته‌اند برای راه‌اندازی یک سیستم قرن بیست و یکمی شمارش آرا همت کنند."

خانم استاین گفته تصمیم خود در مورد انصراف از تسلیم درخواست بازشماری در پنسیلوانیا را در برابر برج معروف ترامپ در نیویورک با عموم در میان خواهد گذاشت.

خانم استاین می گوید که هدف او اطمینان از سلامت سیستم رای گیری است. بعضی کارشناسان کامپیوتری از احتمال هک شدن دستگاه های رای گیری سخن گفته اند هرچند این احتمال را اندک می دانند.

حق نشر عکس Twitter
Image caption جیل استاین در توییت امروز خود نوشته: "هزینه‌های بازشماری آرا خیلی گران است چرا که رهبران قبلی نخواسته‌اند برای راه‌اندازی یک سیستم قرن بیست و یکمی شمارش آرا همت کنند."

همزمان هواداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب، در سه ایالتی که او با اختلاف بسیار اندک هیلاری کلینتون را شکست داده، تلاش کرده‌اند مانع بازشماری‌ها شوند.

خانم استاین گفته: "تلاش های عاجزانه ترامپ برای فرونشاندن درخواست های بازشماری آرا یک سوال ساده پیش می آورد: چرا او از این بازشماری ها می ترسد؟"

با این حال او اذعان کرده که بعید است بازشماری آرا به نتیجه متفاویت منجر شود. دونالد ترامپ در سیستم کالج الکترال برنده شده اما تقریبا دو و نیم میلیون رای از هیلاری کلینتون کمتر دارد.

روز جمعه بیل شوئت دادستان کل ایالت میشیگان که جمهوری خواه است شکایتی را در دادگاه برای توقف بازشماری آرای میشیگان تسلیم دادگاه کرد.

او گفت که این اقدام می تواند "میلیون ها" دلار هزینه روی دست مالیات دهندگان بگذارد، اما خانم استاین این اقدام را تلاشی "شرم آور" برای تضعیف دمکراسی توصیف کرد.

آقای ترامپ یک روز پیشتر در شورای انتخاباتی میشیگان شکایتی را برای مسدود کرد بازشماری کلیه ۴.۸ میلیون رای در این ایالت تسلیم کرده بود.

او با کمتر از ۱۱ هزار رای در این ایالت برنده اعلام شده است.

وکلای آقای ترامپ استدلال کردند که خانم استاین نمی تواند در میشیگان خواستار بازشماری آرا شود چون فقط یک درصد آرای آن را به دست آورده است.

در ویسکانسین هم چند گروه شکایتی را برای توقف بازشماری آرا تسلیم دادگاه فدارل کرده بودند که اکنون دادگاه علیه آنها رای داده است با این حال قاضی شکایت را کاملا دور نیانداخت.

قوانین فدرال آمریکا تصریح می کند که ایالت ها تا روز ۱۳ دسامبر برای حل این نوع اختلافات وقت دارند.