نیروهای دولتی سوریه 'دو سوم شرق حلب را پس گرفته‌اند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption ده‌ها هزار نفر از ساکنان شرق حلب از درگیری‌ها به مناطق دیگر گریخته‌اند

نیروهای دولتی سوریه با پیشروی بیشتر در شرق حلب تا کنون حدود دو سوم از مناطق تحت کنترل شورشی‌ها و مخالفان مسلح را در اختیار گرفته‌اند.

همزمان شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است قطعنامه‌ای را درباره آتش‌بس در حلب به رأی بگذارد.

یکی از سخنگوهای شورشیان در خارج از سوریه اذعان کرده که دو محله دیگر - کرم‌الجبل و الشعر - از کنترل مخافان خارج شده و به دست نیروهای دولتی افتاده است.

هر چند بعضی گزارش‌ها حاکی از آن است که درگیری‌ها در منطقه الشعر ادامه دارد و نیروهای دولتی تنها بخشی از آن را گرفته‌اند.

نیروهای دولتی سوریه در طی دو هفته گذشته به سرعت در شرق حلب پیشروی کرده و مناطقی را که در چند سال گذشته در اختیار شورشیان بود، پس گرفته‌اند.

+ارتش سوریه '۵۰ درصد' شرق حلب را از شورشیان پس گرفته است

+ حلب 'با خطر بدل شدن به گورستانی عظیم روبروست'

همزمان خبرگزاری رویترز گزارش داده که شورشیان در حلب مناطق غربی این شهر را که در دست نیروهای دولتی است، گلوله‌باران کرده‌اند و ستون‌های دود از بخش قدیمی شهر حلب قابل رویت بوده است.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا هم گزارش داده است که نیروهای دولتی هم بخش شرقی را به شدت بمباران کرده‌اند.

رای‌گیری برای آتش‌بس هفت‌روزه

درگیری‌های حلب در حالی ادامه دارد که شورای امنیت سازمان ملل در آستانه رأی‌ دادن به قطعنامه‌ای است که خواهان آتش‌بس در حلب شده است.

شهر حلب یکی از حساس‌ترین جبهه‌های جنگ داخلی در سوریه است و سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری بارها درباره وخامت بیش از حد اوضاع و بروز فاجعه انسانی در آن هشدار داده‌اند.

ده‌ها هزار نفر از ساکنان شرق حلب به مناطق دیگر گریخته‌اند و وضعیت بهداشت و درمان و مواد غذایی به شدت بحرانی است.

کشورهای مصر، نیوزیلند و اسپانیا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را آماده کرده‌اند که خواهان برقراری آتش‌بس هفت‌روزه در حلب شده است.

این طرح بعد از مذاکرات فشرده با روسیه، حامی اصلی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، آماده شده اما هنوز موضع قطعی روسیه در قبال آن مشخص نیست و احتمال وتو شدن این قطعنامه وجود دارد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط