واکنش‌ کشورهای منطقه به انتخاب میرضیایف به عنوان رئیس جمهور تازه ازبکستان

شوکت میرضیایف حق نشر عکس Reuters

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در گفت‌و‌گویی تلفنی با آقای میرضیایف او را به مناسبت "پیروزی قابل اطمینان" در انتخابات شادباش گفته از او دعوت کرده است که سفری به مسکو انجام بدهد.

سایت کرملین می‌گوید که طرف‌ها بر تلاش‌های خود برای تقویت مناسبات "هم پیمانی و شراکت راهبردی" روسیه و ازبکستان تاکید کرده و خواهان توسعه همکاری‌های سودمند برای هر دو جانب در عرصه‌های گوناگون شده‌اند.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، هم گفت‌وگویی تلفنی با آقای میرضیایف انجام داده و "به منظور رواج و رونق (شکوفایی) ازبکستانِ دوست، در فعالیتهای دولتی منبعد‌شان دستاوردهای نو به نو (فزاینده)" آرزو کرده است.

آقای رحمان افزوده: "اطمینان دارم که ادامه‌ همکاری سودمند و ثمره‌ساز میان تاجیکستان و ازبکستان، جواب‌گوی منفعت‌های اصیل مردمان ما می‌باشد. خلق‌های (مردمان) ما را عنعنه‌های (سنتها) چندین‌ عصر حسن همجواری، دوستی و احترام متقابله که از دوران متفکران بزرگ مشرق زمین، جامی و نوایی، منشأ می‌گیرند، به هم می‌پیوندند."

نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان، در پیام شادباش خود به آقای میرضیایف گفته است اطمینان دارد که با آمدن او به قدرت دگرگونی‌های گسترده‌ای که به ثبات و امنیت "ازبکستانِ برادر" کمک می‌کند، ادامه خواهد یافت.

آقای نظربایف خواهان توسعه "روابط استراتژیک" قزاقستان و ازبکستان و توسعه همکاری‌ها با همه کشورهای آسیای میانه شده و از او دعوت کرده است به آستانه سفری دولتی انجام بدهد.

الماس‌بیک حاتم‌بایف، رئیس جمهور قرقیزستان، نیز ابراز امیدواری کرده است که با پیروزی آقای میرضیایف، روابط دو کشور توسعه بیشتری یابد.

ازبکستان در گذشته روابط چندان گرمی با همسایگانش، بویژه تاجیکستان و قرقیزستان، نداشته است.

موضوعات مرتبط