نتیجه تحقیق تازه صلیب سرخ: نیمی از مردم موافق شکنجه هستند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تصویری از زندانیان زندان تول‌‌اسلنگ کامبوج. گفته می‌شود ۲۰ هزار زندانی در زمان پل پوت٬ رهبر جنبش خمر سرخ٬ در این زندان شکنجه و کشته شدند

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تحقیقی گسترده به این نتیجه رسیده است که نظر افکار عمومی نسبت به شکنجه "تغییر قابل توجهی" کرده است.

این سازمان می‌گوید که یافته‌های پژوهش در ۱۶ کشور جهان نشان می‌دهد که شمار بیشتری از مردم اکنون اعتقاد دارند که شکنجه نیروهای دشمن برای گرفتن اطلاعات از آنها مجاز است.

فقط ۴۸ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که شکنجه غلط است. در صورتی که در تحقیقی که سال ۱۹۹۹ انجام شده بود ۶۶ درصد پاسخ‌دهندگان شکنجه را کاری غلط توصیف کرده بودند.

حدود ۱۷ هزار نفر در تحقیق اخیر شرکت کرده‌اند از جمله مردم کشورهایی که در جنگ هستند مثل عراق٬ نیجریه و سودان جنوبی.

سازمان صلیب سرخ اعتقاد دارد که شکنجه در هر شرایطی اقدامی غیرقانونی است و شکنجه‌گران باید مجازات شوند.

پیتر مورر٬ رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ٬ در مصاحبه‌ای با خبرنگاران نتایج این تحقیق را "تکان‌دهنده" و "نگران‌ کننده" توصیف کرده است.

کشته‌ها در فیلم سینمایی

بخش دیگری از این تحقیق به نگرش مردم به تلفات جنگ باز می‌گردد.

به گفته آقای مورر، مردم کشورهایی که از جنگ دور هستند٬ بیشتر توانایی پذیرش شمار تلفات بالای جنگ را دارند.

در این تحقیق مردم پنج کشور آمریکا٬ چین٬ فرانسه٬ روسیه و بریتانیا که عضو شورای امنیت سازمان ملل هستند٬ شرکت داشتند.

بر اساس تحقیق صلیب سرخ٬ شرکت کنندگان در این تحقیق از این پنج کشور بیشتر از مردم مناطق جنگ‌زده برایشان قابل قبول بود که در جنگ داشتن تلفات انسانی غیرقابل اجتناب است.

او می‌گوید: "هرچه بیشتر جنگ را فقط در روی پرده سینما دیده باشید٬ راحت‌تر با مسائلی مانند شکنجه و حمله به غیرنظامیان برخورد می‌کنید."

برای مثال ۷۸ درصد پاسخ‌دهندگانی که در کشورهای بحران‌زده زندگی می‌کنند اعتقاد دارند که حمله به نیروهای دشمن که در مناطق پرجمعیت هستند٬ غلط است چون ممکن است آمار کشتار غیرنظامیان بالا برود. در مقایسه ۵۰ درصد مردم در پنج کشور عضو شورای امنیت٬ چنین اقدامی را غلط توصیف کرده‌اند.

رئیس سازمان صلیب سرخ می‌گوید که "دور بودن از واقعیات جنگ" باعث بی‌تفاوتی بیشتر مردم می‌شود.

موضوعات مرتبط