ایتالیا در انتظار تصمیم رئیس جمهور در مورد دولت جدید

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جمهور ایتالیا یا یک نخست وزیر جدید را منصوب می کند، یا فرمان برگزاری یک انتخابات زودهنگام را می دهد و یا خواهد کوشید نخست وزیر را متقاعد کند تا زمان تصویب بودجه سال ۲۰۱۷ این کشور به اداره دولت ادامه دهد

در پی مشخص شدن نتیجه همه پرسی ایتالیا، قرار است ماتئو رنتسی نخست وزیر این کشو برای تقدیم رسمی استعفای خود، با سرجو ماتارلا رئیس جمهور ملاقات کند.

به گزارش رسانه های ایتالیایی در پی این ملاقات، رئیس جمهور ایتالیا یا یک نخست وزیر جدید را منصوب می کند و یا همان طور که احزاب مخالف خواسته اند، فرمان برگزاری یک انتخابات زودهنگام را خواهد داد.

سرجو ماتارلا همچنین ممکن است بکوشد نخست وزیر را متقاعد کند تا هنگام تصویب بودجه سال ۲۰۱۷ ایتالیا، که تکلیف آن در روزهای آینده روشن خواهد شد، به اداره دولت ادامه دهد.

در پی همه پرسی دیروز ایتالیا، ارزش سهام بانک های ایتالیا کاهش قابل توجهی یافته و ناظران نگرانند که بحران در بخش بانکی، به بی ثباتی درازمدت اقتصادی منجر شود.

ماتئو رنتسی پس از آن که طرح پیشنهادی او برای اصلاح ساختار قدرت در همه‌پرسی روز یکشنبه با شکست روبه رو شد، اعلام استعفا کرد.

او با انتشار بیانیه‌ای گفت که مسئولیت شکست در همه‌پرسی را می پذیرد و اکنون مخالفان اصلاحات باید برای کنترل امور راهکار صریح پیشنهاد کنند.

همه پرسی ایتالیا، بر سر کاهش اختیارات سنا و افزایش قدرت دولت مرکزی در این کشور بود.

آقای رنتسی پیش‌تر گفته بود که اگر اصلاحات پیشنهادی او رأی نیاورد، از قدرت کنار می‌رود.

نخست وزیر ایتالیا معتقد بود اصلاحات پیشنهادی او باعث افزایش ثبات سیاسی در ایتالیا خواهد شد.