پانزده نفر در عربستان سعودی به اتهام جاسوسی برای ایران به اعدام محکوم شدند

حق نشر عکس Getty Images

دادگاهی در این کشور ۱۵ نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران به اعدام محکوم کرده است.

پرونده مذکور ۳۲ متهم داشت که شامل ۳۰ شهروند شیعه مذهب عربستان سعودی، یک ایرانی و یک افغان بود.

مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در منطقه می‌گوید که متهم افغان پرونده تبرئه شده، هر پانزده محکوم به اعدام سعودی اند و بینشان افراد نظامی هم وجود دارد.

متهم ایرانی هم به تحمل چهار سال حبس محکوم شده است. او متهم بوده که که اطلاعات مربوط به دانشجویان سنی مذهب ایرانی در مدینه را در اختیار یکی از کارکنان کنسولگری ایران در جده می گذاشته است.

۳۲ متهم این پرونده در سال ۲۰۱۳ بازداشت و به جاسوسی برای ایران متهم شده بودند.

محاکمه این افراد در ماه فوریه آغاز شده بود.

واکنش ایران

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این خبر گفت: "جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه فعالیت مغایر با مقررات بین المللی و اصول دیپلماتیک در عربستان نداشته و چنین اتهام زنی هایی بی اساس و با اغراض سیاسی صورت می گیرد."

او افزود: "عربستان نباید به دنبال وارد کردن اتهامات واهی به جمهوری اسلامی ایران با هدف بهره برداری های سیاسی و افزایش تنش در منطقه باشد."

او همچنین گفت که "دولت عربستان تاکنون هیچگونه اطلاعاتی به جمهوری اسلامی ایران در باره این فرد ادعایی ارائه نکرده است."

به گفته او سیاست "اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال کشورهای حوزه خلیج فارس، رعایت حسن همجواری، احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورهاست."

جزئیات اتهامات

در متن حکم که از جانب دادگاه منتشر شده در یک مورد اشاره شده که یکی از متهمان اطلاعاتی را در مورد پیروان مذهب اسماعیلی در عربستان سعودی به افرادی در سفارت ایران انتقال داده و کوشیده تا آنان را با سه فرد اسماعیلی مذهب مرتبط کند، اما مشخص نشده که آیا خود متهم هم اسماعیلی مذهب است یا خیر.

متهمان را می توان به دو دسته تقسیم کرد: یک دسته به نظر می رسد که شبکه واحدی بوده اند که عمده افرادش نظامی یا غیرنظامیان مرتبط با آنان بوده اند و دسته دیگر که ربطی به این شبکه نداشته و اتهامات متفاوتی دارند.

دو افسر نیروی دریایی و شش افسر نیروی هوائی میان متهمانند که هفت تن از آنان به اعدام محکوم شده اند.

در متن حکم دادگاه به تفصیل ذکر شده که این افراد اطلاعات حساس و طبقه بندی شده ای در مورد تجهیزات و جنگ افزارهای نیروی دریایی و نیروی هوایی عربستان سعودی و پرسنل و فرماندهان این نیروها به ایران انتقال داده اند.

بخشی دیگر از محکومان به انتقال اسرار غیرنظامی متهم بوده اند مانند چند نفر که فعالیت تجاری داشتند و متهمند که اطلاعات مالی و نفتی به ایران داده اند.

یکی از کارمندان وزارت کشور، یکی از کارکنان غیرنظامی مرزبانی و یکی از متخصصان هسته ای هم در حیطه کاری خود متهم به انتقال اطلاعات به ایرانند.

یکی از متهمان، پزشک بیمارستان خاص پادشاهان و امیران سعودی است و متهم است که از زمان ملک فهد تاکنون اطلاعات مربوط به وضعیت جسمی خاندان سعودی را به ایران انتقال می داده است.

افراد فوق الذکر نیز به اعدام محکوم شده اند.

به نظر می رسد که اتهامات شماری از متهمان بیشتر جنبه سیاسی داشته باشد چون صرفا در حکم آمده که آنها مطالبی ضد نظام سعودی و در خصوص آنچه ستم بر شیعیان سعودی می دانسته اند در اختیار داشته اند یا اینکه در دیدار با دیپلماتهای ایرانی در مورد وضع شیعیان سعودی صحبت کرده اند.

در مورد شماری از محکومان نیز سفر آنها به ایران و حضور آنها در سخنرانی آیت الله خامنه ای به عنوان اتهام ذکر شده است.

یکی از محکومان هم که برای جنگ با داعش به عراق سفر کرده و آنجا زخمی شده به دو سال زندان محکوم شده است.

در حکم دادگاه گفته شده که متهمان به جاسوسی، اطلاعات خود را در اختیار دیپلماتهای ایرانی شاغل در عربستان سعودی می گذاشته اند و شماری از آنها نیز با سفر به ایران یا لبنان اطلاعات را انتقال می داده اند.

از مجموع سی و دو متهم دو تن از آنان تبرئه شده اند که یکی از آنها شهروند افغانستان و دیگری سعودی است.