زمین لرزه در اندونزی تلفاتی برجای گذاشته است

حق نشر عکس EPA
Image caption بسیاری از ساختمان‌های محل وقوع زمین‌لرزه ویران شده و جستجو در زیر آوار ادامه دارد

وقوع زمین لرزه در اندونزی خسارات گسترده و تلفاتی برجای گذاشته است.

این زمین لرزه صبح روز چهارشنبه، ۱۷ آذر (۷ دسامبر)، در منطقه آچه در اندونزی روی داد و مراکز زلزله‌شناسی بزرگی آن را ۶.۴ درجه گزارش کرده اند. این زمین لرزه ویرانی گسترده‌ای را برجای گذاشته و مراجع امدادرسانی، تا کنون کشته شدن نود و هفت تن را تایید کرده و گفته‌اند حدود دویست نفر دیگر نیز به شدت زخمی شده‌اند. به گفته آنان، تا کنون فقط چهار نفر زنده از زیر آوار بیرون کشیده شده‌اند.

جستجو در منطقه زلزله زده ادامه دارد و مقامات محلی نسبت به افزایش آمار آسیب دیدگان ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گفته یکی از مقامات سازمان امدادرسانی اندونزی، با آغاز زمین لرزه مردم از خانه‌های خود بیرون ریختند.

منطقه آچه در شمال جزیره سوماترا واقع شده و بندا آچه، مرکز آن، از مناطقی است که سونامی دسامبر سال ۲۰۰۴ در آن ویرانی گسترده و حدود دوازده هزار کشته برجای گذاشت. بزرگی زمین لرزه سال ۲۰۰۴ که باعث سونامی مرگبار آن سال شد ۹.۲ درجه بود.

مرکز زمین لرزه روز چهارشنبه نقطه‌ای در ۱۷۰ کیلومتری بندا آچه گزارش شده است.

تصاویر ارسالی از منطقه نشان دهنده ساختمان‎‌هایی است که کاملا ویران شده است. این زمین لرزه به زیرساخت‌های شهری از جمله شبکه برق‌رسانی آسیب جدی رسانده است.

مقامات محلی گفته‌اند که امدادگران به جستجو برای یافتن کسانی که ممکن است زیر آوار مانده باشند ادامه می‌دهند و برای این منظور، ماشین آلات سنگین به کار گرفته‌اند.

مرکز بررسی‌های زمین شناسی آمریکا گفته است که زمین لرزه در ساعت ۵ بامداد به وقت محلی و درعمق ۱۷ کیلومتری سطح زمین روی داد. پس از وقوع زمین لرزه اصلی، پس لرزه‌های متعددی در محل ثبت شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption محل وقوع زمین لرزه