شورشیان مخالف حکومت سوریه 'از شرق حلب عقب نشینی کردند'

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای دولتی در شرق حلب و بمب‌های دست سازی که از شورشیان مخالف دولت به غنیمت گرفته شده است

گزارش‌های خبری حاکی از عقب نشینی نیروهای مخالف دولت سوریه از مناطق تحت تصرف آنان در شرق حلب است.

روز چهارشنبه، ۱۷ آذر (۷ دسامبر)، گروه موسوم به ناظران حقوق بشر سوریه گزارش کرد که براساس خبر‌هایی که دریافت کرده، نیروهای مخالف دولت سوریه تقریبا تمامی محله‌های تحت تصرف خود در شرق حلب، موسوم به "شهر قدیمی" را تخلیه و از این منطقه عقب نشینی کرده‌اند.

شهر قدیمی حلب از چهار سال پیش در اختیار نیروهای مخالف حکومت سوریه قرار داشت اما طی چند هفته اخیر، بین آنان و نیروهای دولتی درگیری سنگین جریان داشته و نیروهای دولتی، که از پشتیبانی روسیه و سایر متحدان خود برخوردار هستند، موفق به پیشروی سریع در این منطقه شده‌اند.

نیروهای دولتی طی چند روز گذشته توانستند با ایجاد شکاف بین نفرات شورشی باقی مانده در این منطقه، آنان را به دو گروه تقسیم کنند و هدف حملات سنگین زمینی و هوایی قرار دهند.

در حال حاضر، نیروهای دولتی و متحدان آنان بر بیش از دو سوم محلات حلب که در گذشته تحت تسلط شورشیان بود مسلط شده‌اند و نیروهای شورشی به نواحی حومه جنوب شرق شهر عقب نشینی کرده‌اند.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه گفته است که همچنان ده‌ها هزار غیرنظامی ساکن محله‌های تحت تسلط شورشیان در میان درگیری سنگین بین دو طرف گرفتار و با شرایط دشواری مواجه هستند.

از زمان آغاز عملیات سنگین نیروهای دولتی در حلب در اواسط ماه گذشته میلادی، دست کم ده‌ها هزار تن از ساکنان شرق حلب از این منطقه گریخته‌اند. برخی از آنان به محله‌های تحت تصرف نیروهای دولتی رفته و برخی دیگر به مناطق تحت تسلط کردها یا نیروهای مخالف گریخته‌اند.

در خبری دیگر از سوریه، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یک سرهنگ ارتش این کشور که "به عنوان مستشار" به سوریه اعزام شده بود در جریان درگیری در حلب کشته شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption با عقب نشینی شورشیان نیروهای دولتی بر شرق حلب تسلط یافته‌اند