ترامپ 'شخصیت سال' ۲۰۱۶ مجله تایم شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ترامپ سال گذشته نیز یکی از نامزدهای اصلی شخصیت سال گذشته مجله تایم بود

مجله آمریکایی تایم، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا را به عنوان "شخصیت سال" برگزیده است.

کمی پس از انتشار این خبر، آقای ترامپ در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی گفت که انتخاب به عنوان شخصیت سال "افتخار بزرگی است" و برایش "ارزش فراوانی دارد."

پیروزی غیر منتظره آقای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا دلیل انتخاب او برای این عنوان بوده است.

هیلاری کلینتون، رقیب آقای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، نایجل فاراژ، رهبر پیشین حزب استقلال بریتانیا، بیانسه، خواننده آمریکایی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نامزدهای دیگر شخصیت سال تایم در سال ۲۰۱۶ بودند.

آقای ترامپ سال گذشته نیز یکی از نامزدهای اصلی این عنوان بود که در رقابتی نزدیک با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نتوانست برنده شود.

برندگان جنجال برانگیز

مجله تایم از سال ۱۹۲۷ انتخاب "مرد سال" را آغاز کرد و از آن زمان به طور سالانه یک مرد، زن یا گروه را به عنوان برنده این عنوان برگزیده است.

در سال ۱۹۹۹ عنوان انتخاب مجله تایم به "شخصیت سال" تغییر کرد تا به گفته ناشران این مجله فراگیرتر باشد.

عنوان "شخصیت سال" از سوی سردبیران مجله تایم به فرد یا افرادی داده می شود که بیشترین تاثیر را بر رویدادهای جهان داشته و به گفته ناشران این مجله این تاثیر لزوما نباید مثبت باشد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا دو بار شخصیت سال تایم شده است

در سال ۱۹۵۱ تایم عنوان "مرد سال" خود را به محمد مصدق، نخست وزیر وقت ایران اعطا کرد. مصدق اولین نفر از خاور میانه بود که این عنوان را کسب کرد.

آیت الله خمینی، رهبر انقلاب ایران، دومین ایرانی بود که در سال ۱۹۷۹ به عنوان "مرد سال" انتخاب شد که با توجه به بحران گروگانگیری در ایران انتقادهایی را در آمریکا به همراه داشت.

اعطای این عنوان بعضا با جنجال ها و انتقادهایی نیز همراه بوده است. از جمله انتخاب آدولف هیتلر، صدراعظم آلمان و رهبر حزب نازی در سال ۱۹۳۸ و دو بار انتخاب شدن ژوزف استالین، دیکتاتور اتحاد جماهیر شوروی.

این مجله در سال ۱۹۸۲ کامپیوتر و در سال ۱۹۸۸ "کره در معرض خطر زمین" را به عنوان مرد سال برگزید و سال ۲۰۱۱ در پی اعتراضات گسترده ضد حکومتی در خاورمیانه "معترضان" و سه سال بعد "مبارزان ابولا" به عنوان شخصیت سال انتخاب شدند.

این هفته‌نامه در سال ۱۹۹۹ آلبرت اینشتین، دانشمند آلمانی تبار را به عنوان "شخصیت قرن" برگزید.

مارک زاکربرگ، پایه‌گذار شبکه اجتماعی فیسبوک، باراک اوباما، (دو بار) ولادیمیر پوتین و جورج بوش (دو بار) از شخصیت های سال مجله تایم در سال های اخیر بوده‌اند.