سوگواری هزاران نفر در هند پس از درگذشت سروزیر تامیل نادو

ادای احترام به سروزیر درگذشته تامیل نادو با تراشیدن مو حق نشر عکس Reuters

بسیاری از مردم در هند، به ویژه در ایالت جنوبی تامیل نادو، به مناسب ادای احترام به جئی‌لالیتا جئی‌رام، سروزیر ایالت تامیل نادو هند که روز دوشنبه (۵ دسامبر) درگذشت، موهای سر خود را تراشیده‌اند.

تراشیدن موی سر در میان هندوها برای نشان دادن احترام به نزدیکان متوفی است.

روز گذشته (سه‌شنبه ۶ دسامبر) ده‌ها هزار نفر در مراسم تدفین خانم جئی‌لالیتا جئی‌رام، شرکت کردند. او در منطقه ساحلی "مارینا" در چنای (مدرس) به خاک سپرده شد.

خانم جئی‌لالیتا به هنگام مرگ ۶۸ سال داشت.

خانم جئی‌لالیتا جئی‌رام، که در بین حامیانش "آما" (مادر) خوانده می‌شد از محبوبیت زیادی در این منطقه برخوردار بوده است. او پیش از وارد شدن به دنیای سیاست از ستاره‌های سینمای جنوب هند بود.

حق نشر عکس Reuters

نام او بر برخی از اقلام دارویی و تجاری نیز گذاشته شد، مانند "بطری آب آما"، "نمک آما"، "داروخانه‌های آما" و "سیمان آما" که از سوبسید دولتی برخوردار بود.

موضع‌گیری‌های سیاسی‌اش با توجه به محبوبیتش در این ایالت از او چهره‌ای جنجالی ساخته بود.

او مدتی هم به اتهام فساد در زندان بود.

وضعیت جسمانی خانم جئی‌لالیتا جئی‌رام، در این اواخر خوب نبود.

او به عنوان رهبر حزب "ای‌آی‌ای‎دی‌ام‌کی" چهار بار سروزیر ایالت تامیل نادو شد.

خانم جئی‌لالیتا جئی‌رام در دوران مدرسه دانش آموز موفقی بود و پس از تحصیلاتش در رشته موسیقی و رقص به هنرپیشگی روی آورد. در مدت ۳۰ سال بازیگری، او را به عنوان یکی از بهترین بازیگران سینمای جنوب هند می‌شناسند؛ وی در این مدت در بیش از ۱۴۰ فیلم نقش آفرینی کرد.

او در سال ۱۹۹۸ به عضویت مجلس ایالتی تامیل نادو در آمد و اولین رهبر حزب و اولین رهبر زن یک حزب عمده مخالف شد و یکسال بعد سروزیر این ایالت شد.

حق نشر عکس AP

او در سال ۲۰۱۴ به اتهام سوء‌استفاده از مقامش برای ثروت‌اندوزی مجرم شناخته و به ۴ سال زندان محکوم شد. وی اولین سروزیری بود که بدین طریق از قدرت کنار رفت.

اما حکم صادر شده علیه وی هشت ماه بعد در ماه مه سال ۲۰۱۵ نقض شد. او از زندان آزاد و در مقام خود ابقا شد.

در انتخابات سال ۲۰۱۶ با رای چشمگیری در کرسی حوزه انتخاباتی خود پیروز و بار دیگر سروزیر ایالت شد.

هواداران او می‌گویند که خانم جئی‌لالیتا نقش محوری در پیشرفت اقتصادی ایالت تامیل نادو داشت. اما منتقدانش معتقدند که او کیش شخصیت داشت و در زمان قدرتش باعث ترویج فساد شد.

حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption یکی از هواداران افراطی خانم جئی‌لالیتا درحالی که تصویری از او را دردست دارد، خود یک جرثقیل آویزان کرده است

موضوعات مرتبط