ترامپ ژنرال منتقد اوباما را به کابینه خود افزود

ژنرال جان کلی برای تصدی وزارت امنیت داخلی انتخاب شده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption ژنرال جان کلی برای تصدی وزارت امنیت داخلی انتخاب شده است

بنابر گزارش‎ها، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا از جان کلی، ژنرال بازنشسته دعوت کرده که در سمت وزیر امنیت داخلی به کابینه او بپیوندد. آقای کلی که ژانویه گذشته بعد از ۴۵ سال از ارتش بازنشسته شده بود، از منتقدان بی‌پروای سیاست های مهاجرتی باراک اوباما و تصمیم او برای بستن زندان گوآنتانامو است.

آقای کلی در صورتی که از کنگره آمریکا رای اعتماد بگیرد متولی نظارت بر امنیت مرزهای آمریکا خواهد شد؛ جایی که ایجاد "تحول" در آن یکی از اصلی‎ترین شعارهای آقای ترامپ بوده است.

این ژنرال چهارستاره، ژانویه گذشته در سن ۶۶ سالگی و در حالی که فرماندهی ارتش در محدوده دریای کارائیب و آمریکای لاتین را بر عهده داشت، بازنشسته شد. اکنون با فراخوانده شدن به کابینه، او سومین ژنرال بازنشسته ارتش آمریکاست که در دولت آقای ترامپ مشغول به کار خواهد شد.

از جان کلی به عنوان یکی از ژنرال‌هایی که طرفدار سیاست‌های تهاجمی در دکترین نظامی‌ است یاد می‌شود.

وزارت امنیت داخلی آمریکا که پس از حملات یازدهم سپتامبر تاسیس شد، متولی نظارت بر قوانین مهاجرت به آمریکا، مرزبانی و اداره سرویس مخفی این کشور است.

بدین ترتیب انتظار می‌رود ژنرال جان کلی در پیاده کردن شعارهای انتخاباتی آقای ترامپ در عرصه قوانین مهاجرتی نقش اصلی را بر عهده بگیرد؛ شعارهایی چون احداث دیوار میان آمریکا و مکزیک و اخراج میلیونها مهاجری که به طور غیرقانونی از مرزهای آمریکا عبور کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ژنرال جان کلی (راست) از منتقدان جدی سیاست‌های مرزبانی باراک اوباما است

آقای ترامپ که هیچ‌گونه تجربه نظامی ندارد تاکنون چند ژنرال برجسته را برای بر عهده گرفتن پست‌های کلیدی دعوت به کار کرده است، ژنرال مایکل فلین، مشاور امنیت ملی، ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع و همچنین ژنرال دیوید پترائوس که هنوز از گزینه های اصلی برای تصدی پست وزارت خارجه محسوب می‌شود.

امروز همچنین از برج ترامپ در نیویورک که مقر اصلی تیم مشورتی او برای تشکیل کابینه است، خبر رسید که رئیس جمهوری منتخب در سه تصمیم دیگر سفیر خود در چین، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و مدیرکل امور کسب و کارهای کوچک را معرفی کرده است.

  • تری برنستد، فرماندار آیوا به عنوان سفیر آمریکا در چین، مهمترین شریک تجاری واشنگتن که در یک هفته گذشته فضای جدال لفظی میان آقای ترامپ و منتقدانش در سیاست خارجی هم بوده است.
  • اسکات پریوت، دادستان کل اوکلاهاما برای پست مدیرکلی سازمان حفاظت از محیط زیست؛ جایی که محل مناقشه قدیمی میان دموکرات ها و جمهوری خواهان بر سر "واقعی بودن" خطر گرمایش زمین است.
  • و لیندا مک‌ماهان برای سمت مدیرکلی امور کسب و کارهای کوچک؛ خانم مک‌ماهان فعال سرشناس دنیای کشتی است که به همراه همسرش شرکت دبلیو.دبلیو.ای. را راه اندازی کرده و در زمینه پخش مسابقات حرفه‌ای کشتی نام آشنایی محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط