روسیه: ارتش سوریه عملیات حلب را متوقف کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption مردم برای فرار از نبردها راهی مناطق اطراف شده اند

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، می‌گوید ارتش سوریه عملیات رزمی در شهر حلب را متوقف کرده است تا امکان تخلیه غیرنظامیان از مناطق درگیری فراهم شود.

آقای لاوروف ابراز امیدواری کرده است که به این ترتیب هشت هزار نفر بتوانند از مناطق درگیری خارج شوند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، از اعلام توقف عملیات ارتش سوریه در حلب استقبال کرده اما گفته است آمریکا منتظر نتایج عملی آنچه اعلام شده می‌ماند.

آمریکا پیش از این خواهان برقراری فوری آتش‌بس در حلب شده بود.

آقای لاوروف در حاشیه نشست وزرای خارجه اروپایی در آلمان گفت: "می توانم به شما بگویم که امروز عملیات رزمی ارتش سوریه در شرق حلب متوقف شده چون عملیات بزرگی برای خارج کردن غیرنظامیان در جریان است."

او همچنین گفت که کارشناسان نظامی روسیه و آمریکا روز شنبه در ژنو دیدار خواهند کرد تا درباره راه های پایان خشونت در حلب بحث کنند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که آقای لاوروف با جان کری وزیر خارجه صحبت کرده و هر دو با بحث درباره آتش بسی که امکان تحویل کمک ها و خروج غیرنظامیان را فراهم کند موافقت کرده اند.

حلب در ماه‌های اخیر صحنه شدیدترین درگیری‌ها بوده و در هفته‌های اخیر صدها غیرنظامی در آن کشته شده‌اند. نیروهای وفادار به بشار اسد توانسته‌اند کنترل ‌حدود سه چهارم شهر حلب را در اختیار بگیرند.

بشار اسد می‌گوید پیروزی ارتش در حلب قدم بزرگی برای پایان جنگ داخلی سوریه خواهد بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption قلعه‌ای تاریخی در حلب که تحت کنترل ارتش سوریه است

ارتش سوریه در ماه‌های گذشته با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه و به همراه نیروهای نظامی ایرانی و شبه نظامیان شیعه عراقی و لبنانی عملیات وسیعی در حلب انجام داد.

ائتلافی از گروه‌های مخالف بشار اسد، از جمله گروه‌های اسلام‌گرای افراطی، برای نگه داشتن شرق حلب مقاومت می‌کردند و مناطق تحت کنترل ارتش سوریه در غرب حلب را با خمپاره می‌زدند.

هم ارتش سوریه و متحدانش و هم مخالفان مسلح در شرق حلب متهم هستند که در حملاتشان بین اهداف نظامی و غیرنظامی تفاوتی قائل نشده‌اند.

بریتا حاجی حسن، رئیس شورای شهر حلب در ملاقاتی با مقام‌های سازمان ملل در ژنو گفته است تنها ظرف چهار هفته اخیر ٨٠٠ نفر در حلب کشته و ۳۵۰۰ نفر هم زخمی شده‌اند.

همزمان استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه، روز جمعه در نیویورک به خبرنگاران گفت که قصد دیدار با اعضای تیم دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا را دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption یکی از محلات شرق حلب که به تازگی به کنترل ارتش سوریه در آمده است

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط