کرک داگلاس ۱۰۰ ساله شد

حق نشر عکس Getty Images

کرک داگلاس، با نام اصلی ایشور دانیلویچ دمسکی، امروز جمعه نهم دسامبر ۱۰۰ ساله شد. پدر او از یهودیان روسیه بود که از آنجا با تنگدستی به نیویورک در آمریکا مهاجرت کرد.

او پس از پایان خدمت در نیروی دریایی آمریکا نام خود را به کرک داگلاس تغییر داد و در طول دهه ۵۰ و ۶۰ به یکی از برجسته‌ترین ستاره‌های هالیوود تبدیل شد. آن برق نگاه و چال میان چانه‎اش او را در زمره محبوب‎ترین مردان نقش اول قرار داد.

حق نشر عکس Getty Images

او بازیگری را با فیلم 'عشق عجیب مارتا ایورس ' در سال ۱۹۴۶ آغاز کرد. بعد از آن در سال ۱۹۴۷ در فیلم 'عزاداری به الکترا می‌آید" بر اساس نمایشنامه یوجین اونیل، در کنار روزالیند راسل بازی کرد.

حق نشر عکس Getty Images

کرک داگلاس برای اولین بار در ۱۹۵۰ برای بازی در فیلم "قهرمان" نامزد دریافت جایزه اسکار شد و در همان سال برای بازی در فیلم "مرد جوان با یک شیپور" مجبور شد نوازندگی ترومپت یاد بگیرد.

حق نشر عکس BFI

بازی در فیلم"اسپارتاکوس" از مشهورترین فعالیت‌های سینمایی او به شمار می‌رود. کرک داگلاس در این فیلم نقش یک گلادیاتور را بازی کرد که بر علیه امپراتوری رم قیام می‌کند.

بازی در نقش‌های ونسان ون گوگ در فیلم "شور زندگی" و "راه‎های افتخار"، "جدال در اوکی کرال" و "وایکینگ‌ها" نیز از نقش‌های به یاد ماندنی اوست.

حق نشر عکس Getty Images

داگلاس با برت لنکستر، دیگر ستاره مشهور هالیوود و هم‌دوره‎اش رقابتی دوستانه داشت. این دو در چندین فیلم با هم بازی کردند.

حق نشر عکس Getty Images

کرک داگلاس دو بار ازدواج کرده است. این عکس از دهه ۵۰ است با پسرانش جوئل و مایکل.

حق نشر عکس Getty Images

مایکل داگلاس که به نوبه خود بازیگری برجسته، کارگردان و از تهیه کنندگان بزرگ هالیوود است در این عکس در کنار پدرش دیده می‌شود.

حق نشر عکس Getty Images

داگلاس پدر شوهر کاترین زیتا جونز بازیگر بریتانیایی است که در ۲۰۰۰ با مایکل ازدواج کرد.

حق نشر عکس Getty Images

در سال ۱۹۹۱ کرک داگلاس بعد از آنکه از یک بیماری جدی، جان سالم به‌در برد، گرایش‎های مذهبی پیدا کرد. او در سال ۲۰۰۰ به بیت المقدس سفر کرد تا دیوار ندبه، از مقدس‌ترین اماکن یهودیان را زیارت کند.

او سه بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر شد، اما هیچگاه این جایزه را به دست نیاورد. فقط در سال ۱۹۹۶ از سوی آکادمی اسکار، جایزه‌ای افتخاری گرفت.

حق نشر عکس Getty Images

موضوعات مرتبط