سازمان ملل: صدها مرد پس از خروج از مناطق شورشیان در حلب گم شده‌اند

حق نشر عکس Reuters
Image caption طی ماه‌های اخیر ده‌ها هزار نفر از مناطق تحت کنترل شورشیان در حلب خارج شده‌اند

سازمان ملل متحد می‌گوید صدها مرد و پسر پس از عبور از مناطق تحت کنترل شورشیان در شهر حلب گم شده‎اند.

در حال حاضر، نیروهای دولتی و متحدان آنان بر بیش از دو سوم محلات حلب که در گذشته تحت تسلط شورشیان بود مسلط شده‌اند و نیروهای شورشی به نواحی حومه جنوب شرق شهر عقب نشینی کرده‌اند.

روز گذشته روسیه اعلام کرده که ارتش سوریه عملیات رزمی در شهر حلب را متوقف کرده است تا امکان تخلیه غیرنظامیان از مناطق درگیری فراهم شود.

امروز ارتش روسیه اعلام کرد حدود ۸ هزار نفر، شامل ۳ هزار کودک توانسته‎اند از این فرصت استفاده کنند و وارد مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه شوند.

اما دفتر حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید شواهد زیادی وجود دارد که از بسیاری از مردان و پسرانی که دیروز، پنجشنبه از این مرز عبور کردند، گم شده‌اند.

روپرت کولویل، سخنگوی کمیسار عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد با اشاره به رفتار دولت سوریه با بازداشت شدگان گفت که "سابقه وحشتناک بازداشت‌های خودسرانه دولت، شکنجه و مفقود شدن آنها" باعث شده است که این سازمان عمیقا نگران سرنوشت پسران و مردانی باشد که روز گذشته در حال عبور و رسیدن به مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی بودند.

آقای کولویل که در جلسه‌ای در ژنو صحبت می کرد در گزارش خود درباره حلب گفت که حدود ۱۰۰ هزار نفر در نواحی شرق حلب که هر روز "وسعت آن کمتر می‎شود" گیر افتاده‎اند.

در عین حال دیدبان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است گفت که طی ۲۴ ساعت گذشته، نیروهای زمینی به عملیات خود ادامه دادند و حملات هوایی در طول شب از سر گرفته شده بود.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط