کوربین: بوریس جانسون از درخواست ما برای توقف فروش سلاح به عربستان حمایت کند

سخنرانی رهبر حزب کارگر حق نشر عکس PA
Image caption سخنرانی رهبر حزب کارگر با حضور عده‌ای معترض روی صحنه چند دقیقه به هم ریخت

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، میگوید بوریس جانسون، وزیر خارجه این کشور، باید از درخواست حزب کارگر برای توقف فروش سلاح به عربستان سعودی حمایت کند.

این موضع پس از سخنان جنجالی بوریس جانسون بیان شده است.

آقای کوربین در مراسمی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر حاضر شد و از جمله به بحران سوریه پرداخت. سخنرانی رهبر حزب کارگر با حضور عده‌ای معترض روی صحنه چند دقیقه به هم ریخت.

معترضان به آقای کوربین با در دست داشتن دست نوشته‌هایی، جلوی آقای کوربین ایستادند. پیتر تچل، چهره سیاسی و فعال حقوق بشر بریتانیایی گفت: "آنچه در حلب می‌گذرد گرنیکای عصر ما است. انتظار ما از رهبر حزب کارگر این است که اعتراض کند و در پارلمان خواهان رساندن کمک هوایی بشود."

آقای کوربین گفت که حزب کارگر بمباران حلب را پیش از این محکوم کرده و خواهان کمک رسانی به جنگ زدگان و پایان جنگ با برقراری آتش بس و یافتن راه حلی سیاسی است.

'جنایت علیه بشریت در یمن'

آقای کوربین پس از انتشار صحبتهای وزیر خارجه بریتانیا درباره "جنگ مذهبی نیابتی" عربستان سعودی و ایران، و همزمان با سفر آقای جانسون به عربستان و بحرین خواهان توقف فروش سلاح به عربستان شده است.

آقای کوربین درباره بحرین و عربستان گفته است که "هر دوی این کشورها به داشتن کارنامه فاجعه بار حقوق بشری شناخته می شوند: تعطیلی روزنامه‌ها و رسانه‌های منتقد، استفاده از شکنجه در برابر معترضان، حکم اعدام یا زندان برای همجنسگرایان، و از بین بردن حقوق زنان."

او همچنین مداخله نظامی عربستان سعودی در یمن را واجد ویژگی‌های "جنایت علیه بشریت" دانست و ترزا می، نخست وزیر را متهم کرد که حقوق بشر را پای معاملات اسلحه قربانی کرده است.

جرمی کوربین خواست تا بوریس جانسون با حرف‌های اخیرش به اندازه کافی شجاع باشد و با درخواست حزب کارگر برای توقف فروش سلاح به عربستان همراه شود.

دولت بریتانیا از موضع بوریس جانسون فاصله گرفته است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط