مجمع عمومی سازمان ملل خواستار ترک فوری خصومت ها در سوریه شد

حلب حق نشر عکس AFP
Image caption یکی از محلات شرق حلب که به تازگی به کنترل ارتش سوریه در آمده است

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه با ۱۲۲ رای موافق در مقابل ۱۳ رای مخالف و ۳۶ رای ممتنع خواستار پایان فوری خصومت ها در سوریه، ایجاد دسترسی کمک های انساندوستانه در سراسر این کشور و پایان کلیه محاصره ها از جمله در حلب شده است.

ایران در کنار روسیه و چین به این قطعنامه رای منفی داد و یک نماینده ایران در سازمان ملل این قطعنامه را "یکجانبه و بدون توجه به واقعیت های موجود در سوریه" توصیف کرد.

قطعنامه های مجمع عمومی الزام آور نیست اما وزن سیاسی دارد.

ارتش سوریه روز جمعه حملات زمینی و هوایی در حلب را از سرگرفت. دولت سوریه در هفته های اخیر پیشرفت های عمده ای برای گرفتن بخش شرقی حلب که از سال ۲۰۱۲ در کنترل شورشیان بوده داشته است.

سامانتا پاور فرستاده آمریکا در سازمان ملل پیش از رای جمعه در مجمع عمومی گفت: "با این رای بلند می شویم و به روسیه و اسد می گوییم دست از این کشتار خونین بردارند."

ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل روز پنجشنبه به خبرنگاران گفته بود: "این انتظار که قطعنامه باعث نوعی چرخش کامل و چشمگیر در اوضاع سوریه می شود غیرواقع بینانه است."

حق نشر عکس AFP
Image caption سفیر کانادا گفت این قطعنامه برای کمک به مردم سوریه است اما اذعان کرد راه حل مناقشه نخواهد بود

قطعنامه سازمان ملل از دبیرکل می خواهد ظرف ۴۵ روز در مورد اجرای این قطعنامه گزارش دهد و توصیه هایش را در مورد "راه ها و شیوه های حفاظت از غیرنظامیان" مطرح کند.

مارک آندره بلنچارد سفیر کانادا که قطعنامه با ابتکار دولت او تنظیم شده است اذعان کرد که این راه حلی برای مناقشه سوریه نیست بلکه یک بیانیه مهم است.

او پیش از رای جمعه گفت: "این قطعنامه بیش از هرچیز یادآور این است که زندگی مردم سوریه باید در اولویت باشد. آنها اولویت ما هستند و درحالی که آنها رنج می کشند جهان تماشاگر نخواهد نبود."

بشار جعفری سفیر سوریه در سازمان ملل گفت که سوریه درحال نبرد با تروریسم "به نمایندگی از همه جهان است."

جنگ داخلی سوریه بعد از سرکوب شدید اعتراضات عمومی آن کشور در سال ۲۰۱۱ شروع شد. بعدا در طول جنگ گروه های تندروی اسلام گرا از جمله داعش هم به نبرد با دولت و سایر گروه ها پرداختند.

غلامحسین دهقانی معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد هم این قطعنامه را دارای "اغراض سیاسی" دانست و گفت: "حضور آزادانه افراد مسلح و تروریست ها در سوریه که اغلب به واسطه عدم کنترل مرزها و با حمایت برخی کشورها به سوریه آمده اند، باعث وضع دشوار و فاجعه انسانی فعلی شده است."

موضوعات مرتبط