فرستاده سازمان ملل: جنگ سوریه ورای حلب ادامه خواهد یافت

هزاران غیرنظامی این هفته از حلب گریختند حق نشر عکس Reuters
Image caption هزاران غیرنظامی این هفته از حلب گریختند

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه می گوید که هرچند ممکن است نیروهای دولتی سوریه نبرد برای گرفتن شرق حلب را تقریبا برده باشند اما جنگ سوریه هنوز پایان نیافته است.

استفان دی میستورا به بی بی سی گفت "بحثی جدی درباره آرایش سیاسی آینده سوریه" تنها راه رسیدن به صلح در این کشور است.

مقام های آمریکایی و روسی قرار است روز شنبه در ژنو سوئیس در مورد اوضاع حلب بحث کنند.

در هفته های اخیر ارتش سوریه تقریبا ۸۵ درصد نواحی تحت کنترل شورشیان در حلب را گرفته است.

تشدید نبردها باعث شده ده ها هزار نفر از غیرنظامیان در نواحی تحت کنترل دولت پناه بگیرند.

مقام های روسیه که از دولت سوریه حمایت می کنند می گویند که فقط در جریان وقفه روز پنجشنبه در نبردها ۱۰۵۰۰ نفر آنجا را ترک کرده اند.

آقای میستورا روز شنبه به بی بی سی گفت: "شاهد آخرین گام ها در نبرد حلب هستیم... این نبرد احتمالا به زودی پایان خواهد یافت."

"اما این پایان جنگ نیست، پایان نبرد حلب است. با این حال یک تاثیر عمده روانی خواهد داشت و این چیزی است که نمی توانیم در این مرحله کم اهمیت بدانیم."

او ادامه داد که تنها راه صلح و ثبات در سوریه تقسیم قدرت است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شرق حلب از ژوئیه تحت محاصره دولت بوده است
حق نشر عکس Reuters
Image caption بسیاری از معلولان و سالخوردگان در میان درگیری های گرفتار شده اند

'بدترین مناقشه از زمان جنگ جهانی دوم'

همزمان جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت که مقام های آمریکا و روسیه در تلاشی برای جلوگیری از "تخریب کامل و مطلق" حلب در ژنو دیدار خواهند کرد.

انتظار می رود این گفت و گوها بر راه های حفاظت از غیرنظامیان و همچنین آینده شورشیان در محلات شرقی حلب متمرکز باشد.

اما آقای کری گفت و گوها را بااهمیت جلوه نداد: "می دانم که مردم از این ملاقات ها خسته شده اند، من هم از این ملاقات ها خسته شده ام."

"اما تکلیف من چیست؟ بروم خانه و پایان هفته خوبی را در ماساچوست بگذرانم درحالی که مردم درحال مرگ هستند؟ یا در واشنگتن بنشینم و هیچ کاری نکنم؟".

او مناقشه در حلب را بدترین "از زمان جنگ جهانی دوم" دانست.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه با ۱۲۲ رای موافق در مقابل ۱۳ رای مخالف و ۳۶ رای ممتنع خواستار پایان فوری خصومت ها در سوریه، ایجاد دسترسی کمک های انساندوستانه در سراسر این کشور و پایان کلیه محاصره ها از جمله در حلب شد. قطعنامه های مجمع عمومی الزام آور نیست اما وزن سیاسی دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption شورشیان روز جمعه همچنان در شرق حلب مقاومت می کردند

سازمان ملل تخمین می زند که تا ۱۰۰ هزار نفر در محلات تحت کنترل شورشیان در حلب هستند که دسترسی کمی به مواد غذایی، آب و مراقبت های پزشکی دارند.

شورشیان به خبرگزاری رویترز گفته اند که محلات شرقی حلب روز جمعه هدف بمب های آتشزا با قدرت انفجاری بالا، بمب های بشکه ای و گلوله توپخانه قرار گرفت. گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه در بریتانیا هم گفت حداقل ۱۲ حمله هوایی به این نواحی انجام شد.

همچنین نگرانی هایی در مورد سرنوشت صدها مرد که پس از عبور از ناحیه تحت کنترل شورشیان به ناحیه تحت کنترل دولت رفته اند وجود دارد.

سازمان ملل همچنین گفت گزارش هایی از سد شدن راه بعضی از غیرنظامیان توسط شورشیان دریافت کرده است.

در تحولی دیگر در سوریه پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش) درحال پیشروی مجدد به سوی مواضع دولت در ناحیه اطراف شهر باستانی پالمیرا بوده اند.

موضوعات مرتبط