سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا: روسیه در انتخابات 'به نفع ترامپ' دخالت کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption سایت ویکی‌لیکس به جز ای‌میل‌ها، متن سخنرانی‌های خصوصی هیلاری کلینتون در جمع بانکداران را هم منتشر کرد

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا بر این باورند که روسیه در انتخابات آمریکا به نفع دونالد ترامپ دخالت کرده است.

مقام‌های اطلاعاتی آمریکا به روزنامه نیویورک تایمز گفته‌اند که "اطمینان" دارند که روسیه در ماجرای هک کامپیوترهای حزب دموکرات دست داشته است.

ارزیابی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در روزنامه واشنگتن پست، یافته‌های مشابهی را مطرح کرده است.

اما ستاد آقای ترامپ با رد ارزیابی سیا و بی‌اعتبار خواندن آن گفته است "اینها همان افرادی هستند که گفتند صدام حسین سلاح‌های کشتار جمعی در اختیار دارد."

+ بیشتر بخوانید: اوباما دستور بررسی نقش روسیه در هک ایمیل‌های حزب دموکرات را داد

+ بیشتر بخوانید: انتخابات آمریکا: چرا روسیه از پیروزی ترامپ خشنود است

روسیه تا کنون به طور مداوم اتهام‌های هک کامپیوترهای حزب دموکرات را رد کرده است.

به جز سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) نیز گفته است که افرادی مرتبط با دولت روسیه هزاران ای‌میل هک شده از حزب دموکرات آمریکا را در اختیار سایت افشاگر ویکی‌لیکس گذاشته‌اند.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقام‌های ارشد آمریکایی که نامشان ذکر نشده گفته‌اند که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا "افراد مرتبط با دولت روسیه را که هزاران ای‌میل هک شده را در اختیار ویکی‌لیکس قرار داده بودند، شناسایی کرده‌اند."

این دو سازمان اطلاعاتی بر این باورند که کامپیوترهای حزب جمهوریخواه نیز هک شده بودند اما اسناد مربوط به این حزب افشا نشد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه دستور داد تا هک ایمیل‌های حزب دموکرات و نقش احتمالی روسیه در این زمینه بررسی شود.

به دنبال هک کامپیوترهای حزب دموکرات و ای‌میل مشاور ارشد هیلاری کلینتون، هزاران نامه در سایت ویکی‌لیکس منتشر شدند. افشای این نامه‌ها روی موقعیت حزب دموکرات و هیلاری کلینتون، نامزد آن تاثیر گذاشت.

همچنین در زمان تبلیغات انتخاباتی، متن سخنرانی‌های خصوصی هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات توسط سایت افشاگر ویکی‌لیکس منتشر شد.

در ماه اکتبر امسال، دولت آمریکا، روسیه را متهم کرد که در جریان انتخابات آن کشور دخالت می‌کند، اتهامی که روسیه آن را رد کرد.