قتل دانشجوی پزشکی و بالا گرفتن بحث مهاجران در آلمان

روزنامه «بیلد» گفت که قتل فرایبورگ به یک موضوع ملی تبدیل شده است اما از سوی بولتن خبری تلویزیون اصلی نادیده گرفته شد. حق نشر عکس Getty Images
Image caption روزنامه «بیلد» گفت که قتل فرایبورگ به یک موضوع ملی تبدیل شده است اما از سوی بولتن خبری تلویزیون اصلی نادیده گرفته شد.

چند روزی است که عکس‌های متبسم یک زن جوان، عنوان روزنامه‌ها و سایت‌های خبری را تسخیرکرده است.

ماریا ال نوزده ساله بود که در اکتبر به قتل رسید.

چگونگی مرگش به اندازه کافی دلخراش است.

اما اینکه احتمالا یک نوجوان پناهجوی افغان مسئول تجاوز و غرق کردنماریا است انزجار مردم آلمان را در پی داشت. ماریا دانشجوی پزشکیبود وبرای کمک به پناهجویان داوطلب شده بود.

حق نشر عکس TWITTER
Image caption اذیت و آزارهای شب سال نو در کلن بر آخرین مرگ سایه افکنده است.

این خبر باعث شد بحثی داغ در سطح ملی درگیرد که آیا تصمیم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان مبنی بر گشایش درها به روی صدها هزار مهاجر، جان شهروندان آلمان را به خطر نینداخته است.

خانم مرکل، نمایندگان غالب طیف‌های سیاسی و رئیس یکی از اتحادیه‌های پلیس آلمان در خصوص ارائه یک پاسخ ساده به این حادثه هشدار دادند.

آنها تاکید کردند اگر تنها یک مورد [یا فقره قتل] به عنوان گواه در نظر گرفته شود، این خطر ضمنی وجود دارد که همه مهاجران به مخاطره بیفتند.

اما صدای آنها در غوغای خشمناک و هراسان آنهایی گم شد که باور دارند دولت موجی از جنایت را لاپوشانی می‌کند و رسانه‌ها با چشم بستن یا ناراست گویی درباره حوادث این چنینی تبانی می‌کنند.

راینه ونت رئیس اتحادیه پلیس آلمان طی سخنانی جنجالی بدون اینکه منتظر رای دادگاه درباره گناهکار یا بی‌گناهی متهم ۱۷ ساله افغان شود، به روزنامه زرد بیلد گفت : " اگر کشور ما آماده خطراتی می‌شد که همیشه در رابطه با انبوه مهاجرت رخ می‌دهد، ماریا و خیلی‌های دیگر قربانی نمی‌شدند. "

چرا مقامات آلمان از یک واکنش شدید هراسانند؟

این بحث بسیار حساسیت‌برانگیزی است که این هفته با دستگیری یک پناهجوی عراقی مظنون به تجاوز و تلاش برای تجاوز به دو دانشجو در شهر بوخم شدت گرفت.

و سایه ماجرای اذیت‌ و آزارهای جنسی در شب سال نو در شهر کلن همچنان باقی است.

حق نشر عکس copyrightEPA
Image caption شبکه ای آر دی آلمان گزارش خود را از «سایه‌ای بر فرایبورگ» در این هفته پخش کرد

در ابتدا پلیس و مسئولان محلی و سپس رسانه ملی درباره آزار جنسی صدها زن در شب سال نو به دست باندهایی از مردان با سابقه مهاجرت، به کندی اطلاع رسانی کردند.

ظاهراآنها از دامن زدن به یک واکنش شدید علیه هجوم اخیر صدها هزار مهاجر هراسان بودند.

سخنگوی سازمان ARD (سازمانی متشکل از خبرگزاری‌های عمومی در آلمان) موجبات خشم را مهیا کرد زیرا در ابتدا اینکه متهم فرایبورگ یک پناهجوی افغان است را نادیده گرفت.

بعدا سردبیر این شبکه با اشاره به این که موارد جنایت‌های فردی کمتر گزارش می‌شود و در عوض تمرکز بر رویدادهایی با اهمیت ملی و بین‌المللی است، از کار این سازمان دفاع کرد.

اما آیا قضاوت اولیه‌اش درست بود؟

حق نشر عکس ARD
Image caption شبکه ARD اکنون عواقب این رویداد را به دلیل سیاسی شدن آن پوشش خبری می‌دهد

آیا مرگ وحشتناک یک جوان آلمانی ظاهرا به دست یک پناهجوی جوان، یکی از موارد انگشت‌شمار بود یا همانطور که یک پلیس ارشد گفت گواهیست بر یک روند گسترده‌تر؟

جنایت و مهاجرت در آلمان

  • از ۱۵-۲۰۱۴، تعداد پناهجویان از رقم ۲۰۰۰۰۰ نفر به ۸۹۰۰۰۰ هزار نفر رسید.
  • در سال ۲۰۱۴، ۱۲۲ فقره قتل از ۲۷۶۰ فقره از سوی افرادی صورت گرفت که که تحت عنوان "مهاجر " تعریف می‌شدند (چه پناهجو چه دراینجا به صورت غیرقانونی)
  • در سال ۲۰۱۵، از مجموع ۲۷۲۱ قتل، ۲۳۳ مورد را مهاجران مرتکب شدند.
  • آمار و ارقام اذیت و آزارهای جنسی روندی مشابه را نشان می‌دهند
  • در سال ۲۰۱۴، مهاجران مسئول ۹۴۹ مورد از ۳۶۸۶۴ مورد آزار شامل تجاوز بودند.
  • در سال ۲۰۱۵، ۱۶۸۳ مورد از ۳۶۵۳۲ را مهاجران مرتکب شدند.
  • در نیمه اول ۲۰۱۶، ۳۶% کاهش در جرم‌هایی بود که مهاجران مرتکب شدند، وهمچنین افتی در تعداد ورود‌ آنها بود. اغلب جرم‌ها جزئی بودند.

منبع: دولت آلمان

بدون تردید با هجوم مهاجران به اروپا، بدون شک یک عنصر بزه وارد این کشور شد.

این را هم می‌دانیم که گروه موسوم به دولت اسلامی در میان پناهجویان نفوذ کرده است. دو مورد حمله تروریستی وابسته به دولت اسلامی به خاک آلمان توسط پناهجویان در تابستان صورت گرفت.

اما تفسیرگران اشاره می‌کنند که این موارد تناسب ناچیزی با صدها هزار پناهجوی کودک، زن و مرد در آلمان دارد.

با این حال، بحث بر سر این موضوع طی ماه‌های منتهی به انتخابات در پاییز ۲۰۱۷ شدت خواهد یافت.

حق نشر عکس REUTERS

اعضای حزب محافظه‌کار آنگلا مرکل مانند همه احزاب ریشه‌دار آلمانی در حال از دست دادن رای‌های خود در برابر حزب پوپولیستی وضداسلامی "بدیلی برای آلمان " (AfD) هستند.

گئورگ موتن، رهبر این حزب گفت با شنیدن خبر قتل ماریا شوکه شد و افزود او "باید اخطار کند که چگونه هشدارهای ما نسبت به مهاجرت غیرکنترل شده صدها هزار مردان جوان از فرهنگ اسلامی مردسالار به عنوان شعارهای پوپولیستی رد شد. "

بنا به گزارش‌ها، والدین ماریا خواهان کمک به خیریه‌ای شدند که با مهاجران کار می‌کرد.

در نهایت داستان ماریا از سرخط خبرها محو خواهد شد.

شاید غم‌انگیزترین چیز این باشد که بسیاری در اینجا او را نه به عنوان یک زن جوان باهوش که زندگیش به طور وحشتناکی کوتاه شد بلکه به عنوان نمادی از تقسیم بندهای تلخ در آلمان به یاد خواهند آورد.

توضیح درباره یک اصطلاح: بی‌بی‌سی در این متناز واژه مهاجر(migrant) استفاده می‌کند تا به همه افرادیاشاره کند که باید مرحله تکمیل روند قانونی ادعایشان برای پناهندگی را طی کنند. این گروه شامل مردمی می‌شود که از کشورهای در حال جنگ مانند سوریه فرار کرده‌اند، افرادی که احتمالا به آنها پناهندگی اعطا می‌شود، همچنین افرادی که به دنبال شغل و زندگی بهتر هستند، آنها که دولت‌ها احتمالا بر آنها حکمرانی می‌کنند، مهاجران اقتصادی هستند.

موضوعات مرتبط