ترامپ با مدیرعامل شرکت نفتی اکسون برای 'وزارت خارجه' دیدار کرد

رکس تیلرسون از سال ۲۰۰۶ مدیرعامل ابرشرکت نفتی اکسون موبیل بوده است حق نشر عکس AP
Image caption رکس تیلرسون از سال ۲۰۰۶ مدیرعامل ابرشرکت نفتی اکسون موبیل بوده است

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا با رکس تیلرسون، مدیرعامل ابرشرکت نفتی اکسون موبیل دیدار کرده است. بنابر گزارش‌ها علت این دیدار تمایل آقای ترامپ برای سپردن وزارت خارجه به آقای تیلرسون بوده است.

آن طور که شبکه ان.بی.سی. آمریکا روز شنبه دهم دسامبر (۲۰ آذر) گزارش کرده قرار است نامزدی رکس تیلرسون برای وزارت خارجه هفته آینده از سوی آقای ترامپ اعلام شود.

این شبکه خبری همچنین گزارش کرده جان بولتون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد، کاندیدای اصلی آقای ترامپ برای معاونت وزارت خارجه است.

گزارش‌ها در مورد دیدار آقای ترامپ با مدیرعامل شرکت نفتی اکسون در حالی منتشر می‌شود که هنوز زمزمه‌ها پیرامون سپردن وزارت خارجه به میت رامنی، میلیاردر جمهوری‌خواه و نامزد سابق این حزب در رقابت‌های ریاست‌جمهوری ۲۰۱۲، و رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک در رسانه‌های آمریکایی به چشم می‌خورد.

آقای تیلرسون، ۶۴ ساله، تجارب فراوانی در زمینه مذاکرات بین‌المللی دارد و رابطه بازرگانی مستقیمی هم با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دارد.

او در گذشته از منتقدان تحریم اقتصادی مسکو در جریان بحران اوکراین بوده است.

اخبار مربوط به دیدار دونالد ترامپ و رکس تیلرسون امروز در حالی گزارش شد که تیم مشاوران آقای ترامپ همچنین به ادعاهای سی.آی.ای. در زمینه تلاش مسکو برای پیروزی آقای ترامپ در انتخابات هشتم نوامبر، واکنش نشان داد.

در بیانیه‌ای که ستاد آقای ترامپ روز شنبه منتشر کرد آمده: "آنهایی که چنین ارزشیابی‌هایی را انجام داده‌اند همان‌هایی‌اند که می‌گفتند صدام حسین سلاح کشتار جمعی دارد."

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا بر این باورند که روسیه در انتخابات آمریکا به نفع دونالد ترامپ عمل کرده است.

مقام‌های اطلاعاتی آمریکا به روزنامه نیویورک تایمز گفته‌اند که "اطمینان" دارند که روسیه در ماجرای هک کامپیوترهای حزب دموکرات دست داشته است.

ارزیابی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در روزنامه واشنگتن پست، یافته‌های مشابهی را مطرح کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای ترامپ چهل روز دیگر وارد کاخ‌سفید می‌شود

مطالب مرتبط