۲۹ کشته و بیش از ۱۶۰ زخمی در دو انفجار استانبول

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آمبولانس و گروه های امدادی متعددی به سوی محل انفجار روانه شده‌اند

انفجار دو بمب که گفته می‌شود با هدف آسیب رساندن به پلیس ضدشورش ترکیه کار گذاشته شده بود، دست کم ۲۹ کشته و ۱۶۶ زخمی برجای گذاشته است.

انفجارها عصر امروز (شنبه ۱۰ دسامبر - ۲۰ آذر) ساعتی پس از پایان مسابقه فوتبال در نزدیکی ورزشگاه بشیکتاش ترکیه روی داد.

وزارت کشور ترکیه اعلام کرده در این واقعه یک خودروی بمب‌گذاری شده با هدف کشتن ماموران پلیس منفجر شده است و انفجار دیگر هم توسط بمب‌گذاری انتحاری صورت گرفته است.

خشایار جنیدی خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در استانبول، که در ۲۰۰ متری محل واقعه بوده، شنیده شدن دو صدای انفجار و تیراندازی و بلند شدن دود غلیظ از نزدیکی استادیوم را شاهد بوده است.

Image caption شیشه های شکسته دفتر بی بی سی در استانبول

وی می گوید که مکان انفجارها حدود ۸۰۰ متر از میدان تقسیم ترکیه فاصله داشته و موج انفجار، شیشه‌های ساختمان های متعدد از جمله دفتر بی‌بی‌سی در استانبول را خرد کرده است.

هنوز هیچ گروه یا سازمانی مسئولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته است اما پلیس شنبه شب اعلام کرد ۱۰ نفر را در ارتباط با این دو انفجار بازداشت کرده است.

با وجود این، هدف گرفتن ماموران پلیس باعث افزایش گمانه‌زنی‌ها در ارتباط با نقش احتمالی گروه‌های مسلح مخالف دولت رجب طیب اردوغان، از جمله کردها شده است.

آقای اردوغان، ساعتی بعد از این انفجار ضمن اعلام آمار قربانیان، این دو انفجار را "تروریستی" خواند و گفت هدف این حملات ماموران پلیس و شهروندان بوده است.

همزمان احمد ارسلان، وزیر حمل و نقل ترکیه در توییتی مدعی شده که این انفجارها یک "حمله تروریستی" بوده است.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در استانبول، بعد از وقوع انفجارها، پلیس بلافاصله خیابان ها را بسته است و حداقل یک هلیکوپتر پلیس و تعدادی آمبولانس به محل واقعه آمده‌اند.

انفجار دو ساعت بعد از دیدار حساس میان دو تیم مطرح فوتبال ترکیه؛ بشیکتاش و بورسااسپور روی داده است.

به گزارش رسانه‌های ترکیه انفجار اول در نزدیکی خودروی حمل ماموران پلیس ضدشورش روی داده است.

حق نشر عکس BBC Persian
Image caption در این عکس که خشایار جنیدی، خبرنگار ما از استانبول فرستاده خودروی پلیس ضدشورش دیده می شود که آسیب دیده است
حق نشر عکس Reuters
Image caption آن طور که گزارش شده هدف انفجار پلیس ضد شورش بوده است
حق نشر عکس Reuters
Image caption وزارت کشور ترکیه اعلام کرده یکی از انفجارها در نزدیکی خودروی حمل ماموران پلیس صورت گرفته است

موضوعات مرتبط