روزنامه‌های تهران، روس‌ها می‌آیند و دل‌گیری از لندن

روزنامه‌های امروز صبح، یکشنبه ۲۱ آذر در عنوان‌های اصلی خود از پیروزی نفتی ایران در اجلاس نفتی‌ها نوشته، از سفر گروه ششصد نفره بازرگانان روسی به تهران خبر داده‌اند و همچنان موضوع سخنان سخنان نخست وزیر بریتانیا و وزیرخارجه‌اش درباره روابط با ایران و شیخ نشین‌ها را در مقالات خود مطرح کرده‌اند.

حق نشر عکس Jahan Sanat
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

اوپک و روسیه در راه

روزنامه ایران نوشته: تولیدکنندگان نفت خام غیر عضو در اوپک به کاهش روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام از تولید خود متعهد شدند. این کشورها که شامل روسیه، قزاقستان، گینه، آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، سودان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی هستند، روز گذشته در دیدار با ١٣ عضو سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت خام (اوپک) برای تعادل بخشیدن به بازار نفت دور یک میز به مذاکره نشستند و در نهایت پذیرفتند ١٢ هزار بشکه بیش از وعده خود، تولیدشان را بیشتر کاهش دهند.

به نوشته روزنامه دولت این اقدام مشترک در ١٥ سال اخیر بی‌سابقه بود. سهم روسیه، کاهش تولید ٣٠٠ هزار بشکه در روز است. کارشناسان معتقدند که موفقیت توافق‌های اخیر حاصل دیپلماسی تهران-مسکو است. امروز قیمت هر بشکه نفت خام به بیش از ٥٤ دلار رسیده است و فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند که با این اقدام مشترک میان اوپک و غیر اوپک قیمت‌ها به بیش از ٦٥ دلار برای هر بشکه نیز برسد.

فرهیختگان در سرمقاله خود نوشته: در روزهای اخیر به نظر می‌رسد دیپلماسی اقتصادی ایران شتابی دوچندان یافته باشد. از سویی ایران به همت مدیران ارشد نفتی خود بن‌بست اوپک را شکسته ‌است و از سوی دیگر سفرهای متعدد و مهم اقتصادی دولتمردان به خارج از کشور صورت گرفته است.

به نوشته این مقاله:با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و شعارهای تند او علیه برجام، بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند که مناسبات بانکی و اقتصادی ایران و اروپا با چالش‌های زیادی مواجه شود، با این حال و در این فضای غیرامیدوارانه سفر محمد نهاوندیان به «برن» و«استکهلم» و گفت‌وگو با مقامات ارشد بانکی سوئیس و سوئد، نشان از امیدواری قاطع ایران در زمینه رفع چالش‌های اجرای برجام دارد.

با این مقدمه فرهیختگان اشاره کرده که نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و روسیه بزودی برگزار می‌شود. خبرها حاکی است، بی‌سابقه‌ترین برنامه‌ریزی برای افزایش همکاری‌های دو کشور در حال تدوین است. چرا که در این نشست سه‌روزه، ۵۹۰ نفر از بازرگانان روسی به تهران می آیند تا از نزدیک با ظرفیت‌های اقتصادی ایران آشنا شوند و با امضای قراردادهای اقتصادی به چرخیدن چرخ اقتصاد دو کشور یاری برسانند.

تذکر-شُل-به-جاي-لغو-قرارداد-شِل

جوان در گزارش اصلی خود نوشته: در همان روزي كه ايران يادداشت توسعه سه ميدان نفت و گاز را با شركت انگليسي - هلندي رويال داچ شل امضا كرد، نخست وزير بریتانیا در يك موضع‌گيري خصمانه در جمع اعضاي شوراي همكاري خليج فارس گفت كه لندن آماده كمك به كشورهاي عربي براي مهار ايران در منطقه است. ‌ به نظر مي‌رسد سياست خارجي ايران در شرايط جديد منطقه و همچنين رأي به خروج بریتانیا از اتحاديه اروپا، نيازمند ارزيابي مجدد از نوع نگاه به مناسبات با لندن است.

به نوشته روزنامه سپاه پاسداران: موضع‌گيري تحريك‌آميز نخست‌وزير بریتانیا در مورد ايران، تقريباً با تفاهم با شركت هلندي - بريتانيايي رويال داچ شل براي توسعه سه ميدان نفت و گاز با ايران همزمان شده است. ناظران مي‌گويند هر چند لندن در شرايط جديد به سمت گسترش مناسبات تجاري با ايران حركت خواهد كرد ولي در انتخاب مناسبات امنيتي - تجاري پر‌سود خود از جمله بازار پرسود فروش تسليحاتي به كشورهاي عربي، ايران در مرتبه بعد قرار خواهد داشت.

جوان که نخست وزیر بریتانیا را با نام کوچک خطاب کرده نوشته وی همزمان كه از لزوم حفظ توافق هسته‌اي با ايران سخن گفته، از نگراني كشورهاي عربي از قدرت منطقه‌اي رو به گسترش ايران نيز مطلع است و به همين خاطر، ضمن تأكيد بر تقويت امنيت كشورهاي منطقه خليج فارس، پيشنهاد يك« مشاركت امنيتي» نيز داده است؛ مشاركتي كه آشكارا پيكان آن به سمت تهران گرفته شده است.

جوان معتقد است تهران به تذکر شلی که به سفیر بریتانیا در تهران به جهت سخنان ترزا می علیه جمهوری اسلامی داده، بهتر بود توافق با شل را لغو می کرد.

عجولانه تفسیر نکنید

جلال خوش چهره در سرمقاله ابتکار به بررسی سیاست های تازه دولت بریتانیا در ارتباط با خلیج فارس برخاسته و نوشتهک رسانه‌ها و برخی صاحب‌نظران در قبال رخدادهایی اینچنین نباید عجولانه دست به تحلیل و تفسیر بزنند؛ به‌ویژه که ساختارهای سیاسی شبیه بریتانیا بیش از آنکه تابع رویکردهای جناحی یا حزبی باشند، منافع کلان خود را شناخته و براساس آن عمل می‌کنند. اصلاح نظرات ‌جانسون و سفر فوری وی به منامه دور از انتظار نبود. مفهوم عملگرایی در دیپلماسی همین است.

مقاله به این جا رسیده که: اهرم‌های دیپلماتیک ریاض هرچه می‌خواهد باشد، چرا تهران نباید در نگاهی عملگرایانه قادر به مهار دشمنی‌هایی شود که مرتجعان عرب و سوداگران غربی از جمله انگلیس را مجبور به عقب‌نشینی کند. لابی‌گری در عالم دیپلماسی امری بدیهی است. اهرم‌های فشار دیپلماسی پاک کردن صورت مساله به شکلی نیست که طی روزهای اخیر از سوی برخی صاحب‌نظران بیان می‌شود. دیپلماسی را باید با دیپلماسی پاسخ گفت؛ همانگونه که در مذاکرات سخت و کشدار پرونده هسته‌ای تجربه شد.

نصرت الله تاجیک در مقاله ای در روزنامه ایران نوشته: لندن درصدد است سطح روابط خود را با کشورهای عربی از نظر کمی و کیفی برای دوره پس از خروج از اتحادیه اروپا آماده نگاه دارد و حتی با انعقاد قراردادهای دوجانبه پرسود به بیش از سطح کنونی برساند که انجام چنین کاری نیازمند در دست گرفتن مؤلفه‌های خاصی از جمله برآوردن اهداف سیاسی رهبران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است.

این دیپلومات پیشین ایران در لندن اظهار نظر کرده که: لندن همپای پیگیری سیاست اقتصادی‌اش در منطقه خواهان مشارکت واقعی سیاسی در حل و فصل تحولات و بحران‌های فزاینده منطقه نیست، چه آنکه از ابزار و نفوذ کافی هم در منطقه برخوردار نیست؛ امری که باعث شده این کشور در اتخاذ سیاست کلی‌اش نسبت به کشورها و شرکای قدیمی‌اش دچار پارادوکس شده، نتوانسته الگوی رفتاری متناسبی با این تغییر و تحولات بویژه نسبت به تهران که در دوره پسابرجام از جایگاه تازه‌ای در منطقه برخوردار شده است، اتخاذ کند.

محمد مهدی مظاهری هم در وقایع اتفاقیه اظهار نظر کرده: با گذشت حدود شش ماه از استعفاي ديويد کامرون و انتخاب خانم مي براي پست نخست‌وزيري، دولت نوپاي او هنوز از پختگي و انسجام کافي برخوردار نيست و سرگيجه‌اي که در اثر خروج از اتحاديه اروپا بر همه حوزه‌هاي اين کشور حکمفرما شده، عرصه سياست خارجي آن را نيز دربرگرفته و خانم می هنوز نتوانسته اين سياستمدار تازه‌کار را با سياست‌هاي خود هماهنگ کند.

این استاد دانشگاه اظهار نظر کرده که حضور نخست وزیر بریتانیا در نشست شوراي همکاري خليج‌فارس و سخنان ضدايراني او، حکايت از نوعي بازگشت به سياست‌هاي بريتانيا در قرون گذشته دارد. بريتانيا که با خروج از اتحاديه اروپا بسياري از بندها ازجمله ملاحظات حقوق بشري و سياست خارجي مشترک را از پاي خود گسسته است، حالا به‌دنبال آن است که همچون اسلافش با ايجاد عمل کند.

مقاله وقایع اتفاقیه به این جا رسیده که: توانمندي‌هاي امنيتي و نظامي ايران در حدي است که امکان مقابله با سياست‌هاي خصمانه دولت‌هاي عرب را فراهم کند اما تجارب تاريخي نشان داده که درگيري، رقابت‌هاي تسليحاتي و جنگ‌هاي نيابتي کشورهاي منطقه به نفع هيچ‌يک از آنها نیست و ثمره‌اي جز نابودي، عقب‌ماندگي و حضور قدرت‌هاي فرامنطقه‌اي ندارد از همین رو دستگاه دیپلوماسی کشور باید رهبري و راهبري منطقي روابط با کشورهاي عربي را در پیش گیرد و براي تنش‌زدايي و کاهش اختلافات و خصومت‌هاي موجود با کشور منطقه پا پيش بگذارد.

با قابلیت جذب بالا

آیدین سیارسریع در ستون طنز روزنامه ایران به عنوان نگرانی های آقای دلواپیش و در ارتباط خبر لزوم گرفتن مجوز برای کانال های تلگرامی بالای پنج هزار چند صحنه از رجوع کانال داران را تجسم کرده که در اولین آن می نویسد: مسئول مجوز: بفرمایید تو. مدیر کانال: سلام. - سلام عزیزم، چرا می‌ترسی؟ یه مجوز ساده ست دیگه. م.ک: نمی‌دونم، یه کم استرس دارم. - خب اینجا نوشته شده که شما مدیر کانال جوک‌های اصیل پارسی هستید. م.ک: بله - خب شما بیخود می‌کنین. این مردم جوک می خوان چیکار؟ بس نیست مسخره بازی و لهو و لعب؟ شما برای اشتغال این مردم چه کردین در این سال‌ها؟ برای تورم و رکود و گرانی چه کردین؟ م.ک: من بابت قصورم شرمنده‌ام ولی کانال من مسخره بازی نیست، حکایت‌های آموزنده نصرالدین و الاغش رو میذارم. م.م: دیگه بدتر! بفرمایید بیرون مجوز به شما تعلق نمی‌گیره…

به نوشته طنزنویس نفر بعدی وارد اتاق می‌شود. - خب شما چیکار می‌کنی تو کانالت که صدهزار نفر مخاطب جذب کردی؟ م.ک: من ادای سرهنگ علیفر رو در میارم. - تو ادای سرهنگ علیفر رو درمیاری صدهزار تا فالوئر‌داری اونوقت من که حکمت شرق میذارم باید بیست و شیش تا عضو داشته باشم؟ مجوز بی‌مجوز. بفرما... بعدی وارد می‌شود.

در ادامه ستون طنز روزنامه ایران آمده که ارباب رجوع می گوید: من برای کانال تلگرام نیومدم. - پس برای کانال پاناما اومدی؟ م.ک: ما یه گروه خانوادگی داریم تو تلگرام با دخترخاله‌ها و پسرخاله‌ها و دخترعموها و پسرعموها. گفتم اگه میشه یه مجوزی هم به ما بدین. - بسیار خب. اون تو حرف سیاسی هم می‌زنین؟ م.ک: نه اصلاً. - مثلاً بگین هوا آلوده است و ترافیک زیاده و سرطان و اعتیاد و طلاق و آسیب‌های اجتماعی زیاد شده و این حرفا. م.ک: نه اصلاً، فقط میگیم چقدر آسیب‌های اجتماعی کم شده. - خوبه. دخترها رو بندازین بیرون، مشکلی نداره.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption حذف یک صفر - کارتون کیوان زرگری، شهروند

هشدارهایی درباره برجام

رضا نصری در مقاله ای در شرق در مخالفت با آن دست از سیاسیون کشور که قانون تحریم مصوب کنگره را نقض برجام می دانند چند هشدار حقوقی را مطرح کرده. از جمله:بسیاری از حقوق‌دانان معتقدند تمدید قانون «ایسا» صرفا به مثابه تمدید «اختیارات» رئيس‌جمهور آمریکا برای وضع تحریم علیه ایران (در صورت تخطی ایران از برجام) است و مادام که بند‌های تعلیق‌شده این قانون احیا و به اجرا گذاشته نشده‌اند، «نقض برجام» صورت نگرفته است. ضمن اینکه، مطابق نص برجام، دولت آمریکا تعهد کرده است که قوه مقننه‌اش زیرساخت‌های حقوقی تحریم‌ها را حداکثر تا سال ۲۰۲۳ - در ازای تصویب پروتکل الحاقی از سوی مجلس شورای اسلامی ایران - لغو کند؛ از این رو، در مقطع فعلی، فسخ «زودهنگام» این قانون‌ را فراتر از تعهدات آمریکا ارزیابی می‌کنند.

این حقوقدان بین المللی توضیح داده: به عبارت دیگر، اثبات اینکه قوه مقننه آمریکا با تمدید اختیارات تعلیق‌شده رئیس‌جمهور مرتکب «نقض برجام» شده است، آن‌قدر هم که در فضای داخلی ایران تصور می‌شود، امر سهل‌الوصولی نیست. در نتیجه، لازم است تصمیم‌گیران کشور در نظر داشته باشند که نبود تناسب میان واکنش‌ و گفتمان سیاسی آنها با تفسیر «حقوقی» این اقدام کنگره از منظر جامعه بین‌المللی، می‌تواند زمینه‌ساز انزوای ایران و دست‌مایه سوءاستفاده سیاسی و تبلیغاتی از جانب دولت جدید در واشنگتن شود.

مقاله شرق خواستار آن شده که مسئولان توجه داشته باشند که سایر امضاکنندگان برجام و بسیاری از کشورهایی که روی حمایتشان حساب شده، در روند جانب‌گیری میان ایران و آمریکا، قطعا واقعیت «سیاسی» ایالات متحده و حتی محذوریت‌های «ساختاری» دولت آمریکا را در نظر خواهند گرفت. آن ها می دانند دولت آمریکا هیچ کنترلی بر تصمیم کنگره نداشته و رئيس‌جمهور نیز - به دلایل آیین‌نامه‌ای و قانونی - نمی‌تواند مصوبه تمدید قانون ایسا را «وتو» کند.

دروغگویی سر برجام

کیهان امروز هم گزارش اصلی و سرمقاله خود را به مطالب علیه دولت و برجام اختصاص داده و در سرمقاله خود نوشته

هواداران دولت بارها برای انحراف افکار عمومی جامعه، القاء می‌کردند هدف از مذاکرات و برجام برداشته شدن تحریم‌ها است. اما اکنون برای فرار از پاسخگویی به مردم، در روز دانشجو عنوان می‌کنند‌: «هدف برجام اين بود به دنيا بگوييم آمريکا و صهيونيسم دروغ مي‌گويند»!

محمدحسین محترم در این یادداشت تاکید کرده: وزیر امورخارجه هم مدعی شده «اگر رئیس‌جمهور آمریکا قانون تمدید تحریم‌های داماتو را امضا کند، اثر اجرایی ندارد. همان‌گونه که در گذشته وظیفه داشتند، اکنون نیز وظیفه دارند»! مگر آمریکایی‌ها قبلا به وظیفه خود عمل کرده‌اند که اکنون انتظار دارید به وظیفه خود عمل کنند. و اصولا براساس همین عمل نکردن به وظایفشان و بدعهدی‌هایشان رهبر به آن ها خوشبین نیست.

نویسنده یادداشت روز این روزنامه تندرو افزوده:ا با بازی با کلمات نمی‌توان از منافع ملی و عزت ملت ایران دفاع کرد. اگر هم اثر اجرایی ندارد، نقض برجام آیا هست یا نیست؟ با این جملات نمی‌توان از اهمیت بدعهدی و نقض برجام توسط آمریکا کاست. اگر اثری ندارد، پس چرا حدود چهار سال وقت کشور را گرفتید و با فریب افکارعمومی بدنبال آمریکا دویدید؟ یا باید بگوییم آن ادعای شما دروغ بود یا این مواضع فعلی شما!

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

آوار سقف سرد

پویان خوشحال در گزارشی در ابتکار نوشته: شاید شدت سرما را باید از کسانی پرسید که توانسته‌اند یک شب تمام را در سرمای زیر صفر درجه صبح کنند. حال و هوای این روزهای کشور بس ناجوانمردانه سرد است. پدیده های جوی ای را که هواشناسی از ورودشان به کشور خبر می دهد بیش از آنچه که می گویند سرد است. مخصوصا برای افرادی که مجبور هستند به دلیل نداشتن سرپناه شب را در خیابان ها زیر سقف سرد آسمان صبح کنند. «کارتن خواب» برای هیچ کدام از ما وازه دور از ذهنی نیست.

گزارشگر یادآوری کرده: روز گذشته خبری ناراحت کننده در خبرگزاری ها منتشر شد؛«در همدان به دلیل شدت سرما دو پای این کارتن خواب باید قطع شود. کارتن خوابی در همدان شناسایی می شود و توسط نیروهای اورژانس به یکی از مراکز نگهداری کارتن خواب ها در همدان برده می ‌شود. پس از پیگیری ها متوجه می شوند که این فرد از ناحیه پا دچار آسیب شده است. آسیبی که ناشی از شدت سرما بوده و به گفته پزشکان اگر پای مصدوم را قطع نکنند، مرگ در انتظار او خواهد بود.

برخورد با دستفروشان و چند نكته حقوقي

بهمن كشاورز در مقاله ای در اعتماد نوشته: يكي دو سالي است كه بحث جمع‌آوري دستفروشان در سطح شهرها، به يكي از موضوعات چالش‌برانگيز شهري تبديل شده است. از برخورد با دستفروشي به نام چراغي كه در حين درگيري با ماموران شهرداري مضروب شد و اين آسيب به فوت وي منتهي شد، تا برخورد با دو زن دستفروش در فومن و اهواز كه فيلم‌هاي آن اين روزها به شكلي گسترده، در شبكه‌هاي اجتماعي دست به دست مي‌شود. اين برخوردها و درگيري‌ها همواره با واكنش‌هاي گسترده‌اي از سوي شهروندان مواجه و محكوم شده است.

این حقوقدان با اشاره به بهانه های شهرداری برای فرار از پاسخگویی به قانون نوشته: براساس قانون، شهرداري متولي اصلي برخورد با سدمعبر است و بايد براساس اين وظيفه تعريف شده ذاتي خود، براي رفع هرگونه سد معبري در سطح خيابان‌ها، كه تردد يا عبور و مرور شهروندان و اقتصاد شهري را مختل مي‌كند، عمل كند. ولي اين وظيفه، مجوز و بهانه‌اي براي برخورد فيزيكي، فحاشي، ضرب و شتم يا استفاده از سلاح‌هاي سرد و گرم براي برخورد با دستفروش‌ها نيست و براساس قانون هريك از اين برخوردها قابل پيگيري و تعقيب قانوني است.

به نوشته مقاله اعتماد: ماموران شهرداري مدعي‌اند، در اكثر موارد، اين دستفروش‌ها هستند كه با برخوردهاي تند و نامناسب خود، آغازگر درگيري هستند و آنها تنها از خود دفاع مي‌كنند. اين امر حتي اگر درست هم باشد، باز هم به ماموران شهرداري اين مجوز را نمي‌دهد. تازگی ها صحبت از شوکر می شود که بايد ديد كه آيا اصولا شهرداري براي استفاده ماموران سد معبر خود از شوكر، مجوز دارد يا خير؟ و اينكه اگر مجوز دارد بنابر كدام ضرورت و التزام، اين مجوز براي آنها صادر شده است؟

حق نشر عکس Farhikhtegan
Image caption افزایش ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۵ سال - کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

سهم ما از جغرافیای شاملو

علی مسعودی‌نیا در مقاله ای به مناسبت زادروز احمد شاملو در وقایع اتفاقیه نوشته:بعضي آدم‌ها هستند که ماترک و ميراث حسابي و معنوي از خودشان بر جاي نمي‌گذارند؛ يعني پول و پله، کاخ، باغ و زمين و مجسمه ازشان باقي نمي‌ماند اما از خيلي‌ها که کلي ميراث مادي باقي مي‌گذارند، هزاران درجه ماندگارتر هستند. آن‌وقت است که خيلي از چيزها به نامشان مي‌شود؛ خودشان مي‌شوند سبک فکري و رفتاري و هزاران نفر در نسل‌هاي مختلف از آنها ارث مي‌برند؛ البته تعداد چنين آدم‌هايي در مملکت ما با سرعت رو به کاهش گذاشته است.

به نوشته این نویسنده: يکي از اين آدم‌ها که ميراث معنوي بسياري از خودش برجاي گذاشته احمد شاملو است. آن‌قدر سايه سنگين و گسترده‌اي بر سر فرهنگ معاصر دارد که هر کس بخواهد مثلا با چالش سنگ قبر و حذف از متون رسمي حالش را بگيرد، کارش لنگ می‌ماند. آنهايي که قدري به بيماري ادبيات و کار فرهنگي مبتلا هستند هم در گذر تکميل و تکامل خودشان، حتما گذرشان به کوچه شاملو هم مي‌افتد. شاملو از آن شخصيت‌هاي مغناطيسي است که مي‌ربايدت و آن‌‎وقت دلت مي‌خواهد خيلي چيزهايت شاملويي باشد.

در پایان مقاله وقایع اتفاقیه آمده: شاملو اگر شاملو شده، فقط به خاطر شعر و سوادش نبوده است. بدون تعارف مي‌دانيم که شاعر همپاي او و اديب هم‌سواد و بلکه باسوادتر از او کم نداشته‌ايم. متعصب‌ها رگ غيرتشان حالا متورم نشود؛ داريم حرف مي‌زنيم ديگر. شاملو، يک فعال اجتماعي بود. اين خيلي ميراث مهمي است که آدم‌هاي عافيت‌طلب امروزي از آن چندان بهره نبرده‌اند؛ يعني کلا کاري به کار مردم و جامعه، وضع فرهنگي و بي‌عدالتي‌هايي که در اين عرصه هست و خلاصه رسالت روشنفکرانه‌شان ندارند.

کم ظرفیت ها

میترا زمانی در ستون طنز جهان صنعت با اشاره به برکناری رییس جمهور کره جنوبی که نه قیمت دلار بالا رفته نه قیمت طلا پایین امده نه کسی خودکشی کرده، نه کسی دچار افسردگی سیاسی شده، نه کسی دچار پدیده فرار مغزها شده، نه کسی رفته و نه کسی آمده! واقعا این خارجی‌ها چقدر بیکارند؟ مشاور طرف رفته ک پولی را گرفته چند تا پول را هم کارت به کارت کرده بعد به خاطر او! رییس‌جمهور را برکنار می‌کنند! واقعا رییس‌جمهور قبلی ما باید خدا را شاکر باشد که در چنین مملکتی به دنیا نیامده بود.

طنزنویس افزوده:حسابش را بکنید! اگر مدرک دکترای یکی از اعضای دولت این خانوم جعلی از آب درمی‌آمد و مشخص می‌شد طرف دیپلم دارد چه قشقرقی در می‌آوردند؟ اگر معلوم می‌شد که بعضی اعضای کابینه دچار بی‌نظمی‌های مالی هستند و باید چند سال بروند زندان فکر کنند، ببینند چه خبر بوده و به کی داده‌اند و از کی گرفته‌اند که لابد رییس‌جمهورشان را درجا، ناکار می‌کردند! بی‌جنبه‌ها!

در پایان ستون طنز جهان صنعت آمده:ما هم از اینکه در جایی زندگی می‌کنیم که مردمانش جنبه بالایی دارند و می‌فهمند که رییس‌جمهور و اعضای کابینه هم انسانند و امکان اشتباه دارند به خود می‌بالیم!