'بازهای آزادی کردستان' مسئولیت حملات استانبول را به عهده گرفت

تشییع جنازه پلیس‌های کشته شده در انفجارهای استانبول حق نشر عکس AFP
Image caption تشییع جنازه پلیس‌های کشته شده در انفجارهای استانبول

یک گروه کرد به نام 'بازهای آزادی کردستان' مسئولیت حملات مرگبار بشیکتاش در استانبول را به عهده گرفته است.

انفجار دو بمب که گفته می‌شود با هدف آسیب رساندن به پلیس ضدشورش ترکیه کار گذاشته شده بود، ۳۸ کشته و دست‌کم ۱۶۶ زخمی برجای گذاشت.

گروه بازهای آزادی کردستان یک گروه انشعابی از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) است که در گذشته هم حملات اتحاری انجام داده است.

رجب طیب اردوغان، انفجار شب گذشته (شنبه ۱۰ دسامبر، ۲۰ آذر) در استانبول را به شدت محکوم کرده و این انفجارها را "تروریستی" خوانده است.

بر اساس گزارش‌ها از ترکیه وزارت کشور ترکیه گفته است که ۱۰ نفر در ارتباط با این حادثه دستگیر شده‌اند.

همچنین امروز (یکشنبه) در ترکیه "عزای عمومی" اعلام شده و پرچم‌های این کشور بر فراز اماکن دولتی به حالت نیمه افراشته درخواهند آمد.

وزارت کشور ترکیه اعلام کرده است که در این واقعه یک خودروی بمب‌گذاری شده با هدف کشتن ماموران پلیس منفجر شده است و انفجار دیگر هم توسط بمب‌گذاری انتحاری صورت گرفته است.

خشایار جنیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در استانبول، که در ۲۰۰ متری محل واقعه بوده، شنیده شدن دو صدای انفجار و تیراندازی و بلند شدن دود غلیظ از نزدیکی استادیوم را شاهد بوده است.

وی می گوید که مکان انفجارها حدود ۸۰۰ متر از میدان تقسیم ترکیه فاصله داشته و موج انفجار، شیشه‌های ساختمان های متعدد از جمله دفتر بی‌بی‌سی در استانبول را خرد کرده است.

انفجار دو ساعت بعد از دیدار حساس میان دو تیم مطرح فوتبال ترکیه؛ بشیکتاش و بورسااسپور روی داده است.

حق نشر عکس BBC Persian
Image caption در این عکس که خشایار جنیدی، خبرنگار ما از استانبول فرستاده خودروی پلیس ضدشورش دیده می شود که آسیب دیده است
Image caption شیشه های شکسته دفتر بی بی سی در استانبول

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط