ترامپ گزارش سیا درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا را مضحک خواند

دونالد ترامپ حق نشر عکس AP

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا با "مضحک" خواندن گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا درباره نقش هکرهای روسی در انتخابات آمریکا، این گزارش را رد کرده است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در گزارشی که جمعه منتشر شد گفته است هکرهای روسی در تلاش بودند تا نتیجه انتخابات را به نفع دونالد ترامپ رقم بزنند.

آقای ترامپ در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس نیوز آمریکا گفته است حزب دموکرات که تصور چنین شکست سنگینی در انتخابات را نمی‌کردند، به این گزارش‌ها متوسل شدند.

دو روز پیش، جمعه ۱۹ آذر، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گفته بود به این جمع‌بندی رسیده است که هکرهای روسی سعی داشتند به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا کمک کنند.

مقام‌های دولتی در روسیه همواره اتهام‌های مربوط به "هک کردن" در این انتخابات را رد کرده‌اند.

دونالد ترامپ پیشتر گفته بود ممکن است روسیه در این زمینه نقش داشته باشد ولی پی بردن به آن "غیرممکن" است.

دونالد ترامپ گفته است: " آنها (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) نمی‌دانند روسیه یا چین دست به این کار می‌زنند یا اینکه فرد دیگری از جایی در دنیا بر روی تخت خود این کار را انجام می‌دهد."

در هفته‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مجموعه ایمیل‌هایی از مکاتبات داخلی حزب دموکرات در سایت افشاگر ویکی لیکس منتشر شد که اعتبار مقام‌های حزب دموکرات را زیر سوال ‌برد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری کنونی آمریکا البته دستور تحقیق درباره "هک کردن" ایمیل‌های حزب دموکرات را صادر کرده است.

+اوباما دستور بررسی نقش روسیه در هک ایمیل‌های حزب دموکرات را داد

با فروکش تب و تاب انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حالا بعضی از چهره‌های شاخص حزب جمهوریخواه برای انجام "تحقیقات کامل" در این باره با دموکرات‌های آمریکایی هم‌صدا شده‌اند.

جان مک کین، سناتور جمهوریخواه آمریکایی و رئیس کمیته امور تسلیحاتی سنای آمریکا گفته است که "گزارش سیا باید زنگ هشداری برای همه آمریکایی‌ها باشد."

حق نشر عکس EPA
Image caption بعضی از تحلیلگران معتقدند انتشار مکاتبات داخلی حزب دموکرات در سایت افشاگر "ویکی لیکس" نقش مهمی در کاهش آرای این حزب و شکست هیلاری کلینتون داشته است

یک ماه پیش انتخابات ریاست جمهوری آمریکا (۸ نوامبر) مقام‌های دولتی این کشور انگشت اتهام را به سوی روسیه نشانه رفتند و مسکو را به دخالت در مبارزات انتخاباتی متهم کردند.

به گفته مقام‌های آمریکایی، روسیه در تلاش بوده با این اقدام روند انتخابات را تضعیف کند.

اما با انتشار گزارش اخیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، حامیان عقیده "نقش روسیه در این انتخابات" یک گام هم جلو رفتند.

در این گزارش آمده: "سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا اطمینان زیادی دارد که روس‌ها سعی داشتند نتیجه انتخابات را به سود دونالد ترامپ تحت تاثیر قرار دهند."

این گزارش همچنین گفته است هکرهای روسی البته توانستند اقدام مشابهی را درباره حزب جمهوریخواه انجام دهند ولی ترجیح دادند این مطالب را "منتشر نکنند."

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفته است: " این گزارش احمقانه است. به نظر من این بهانه دیگری است. من آن را باور نمی‌کنم."

آقای ترامپ معتقد است: "در پشت این گزارش حزب دموکرات آمریکاست نه سازمان اطلاعات مرکزی. چون آنها شکست سنگینی در انتخابات خوردند."

شون اسپایسر، سخنگوی جمهوریخواهان البته این گزارش را "نادرست" خوانده چون به گفته او مکاتبات حزب جمهوری‌خواه اصلا "هک" نشده است.