اعلام ناگهانی تغییر پرارزش‌ترین اسکناس ونزوئلا به سکه

حق نشر عکس Getty Images
Image caption یک اسکناس ۱۰۰ بولیواری در بازار سیاه کمتر از ۲ سنت ارزش دارد

دولت ونزوئلا اعلام کرده است به منظور مقابله با پولشویی و قاچاق پول در ۷۲ ساعت با ارزش‌ترین اسکناس کشور را با سکه تعویض خواهد کرد.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا گفته است که با تغییر سریع اسکناس ۱۰۰ بولیواری به سکه، تبهکاران و قاچاقچیان در مناطق مرزی فرصت تعویض آن را نخواهند داشت.

او در پیامی تلویزیونی گفت: "دستور داده‌ام تمام مرزهای زمینی، دریایی و هوایی بسته شود تا اسکناس‌هایی که به خارج برده شده، دوباره وارد کشور نشود."

منتقدان دولت می‌گویند که این تصمیم نیز در راستای تصمیم‌های دیگری است که آقای مادورو از سر استیصال برای مقابله با بحران اقتصادی گرفته است.

بسیاری می‌گویند که تقریبا غیر ممکن است که بتوان همه این اسکناس‌ها را در ۷۲ ساعت با سکه تعویض کرد.

ارزش پول ونزوئلا در دو سال اخیر به شدت کاهش یافته است و یک اسکناس صد بولیواری با آن که ارزش رسمی‌اش حدود ۱۵ سنت آمریکا است اما در بازار سیاه کمتر از ۲ سنت ارزش دارد.

ونزوئلا در ماه‌های اخیر دچار بحران اقتصادی و سیاسی فزاینده‌ای شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اغلب اوقات برای پرداخت صورت حساب در یک رستوران و یا سوپر مارکت نیاز به یک کوله پشتی پر از پول نقد پبش می‌آید

نرخ روزافزون تورم باعث شده که ارزش پول کشور هر روز کاهش یابد.

اغلب اوقات برای پرداخت صورت حساب در یک رستوران یا سوپر مارکت نیاز به یک کوله‌پشتی پر از پول نقد پبش می‌آید.

به همین دلیل چندی پیش دولت اعلام کرد که اسکناس‌ها و سکه‌های جدیدی وارد چرخه پولی ونزوئلا می‌کند.

اوایل ماه جاری میلادی بانک مرکزی ونزوئلا اعلام کرد که از ۱۵ دسامبر شش اسکناس جدید با ارزش ۵۰۰ تا ۲۰ هزار بولیوار عرضه می‌کند.

چندی پیش دولت اعلام کرد که نرخ تورم در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۸۰ درصد بوده است، اما صندوق بین‌المللی پول برآورد کرده که قیمت‌ها در سال آینده تا بیش از دو هزار درصد افزایش خواهد یافت.

سقوط قیمت نفت که منبع اصلی درآمد ونزوئلا است شدیدترین ضربه را به اقتصاد این کشور وارد کرده است.