ارتش سوریه در آستانه تصرف کامل بخش شرقی حلب

نمایی از حلب جنگ زده حق نشر عکس AFP
Image caption تصرف کامل حلب پیروزی کلیدی برای بشار اسد در جنگ داخلی پنج ساله خواهد بود

بر اساس گزارش‌ها مخالفان بشار اسد که حدود چهار سال بخش شرقی حلب را در اختیار داشتند٬ از شش محله دیگر این بخش عقب‌نشینی کرده‌اند. به‌ این ترتیب فقط بخش‌های کوچکی از حلب هنوز در کنترل شورشیان است.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا می‌گوید نیروهای ارتش سوریه در آستانه تصرف کامل بخش شرقی حلب هستند. مدیر این سازمان گفت: "جنگ حلب به پایان نزدیک شده و زمان بسیار کمی تا سقوط کامل شهر باقی مانده است."

"بستان‌ القصر" یکی از شش محله کلیدی بود که امروز از کنترل نیروهای شورشی خارج شد.

ژنرال زید صالح فرمانده کمیته امنیت محلی وابسته به ارتش سوریه گفت که شورشیان "وقت زیادی ندارند" و باید "تسلیم شوند یا بمیرند".

تلویزیون دولتی سوریه با اعلام خبر "نزدیک بودن پیروزی" در حلب تصاویری از شادمانی مردم در حلب را پخش کرد.

فعالان حقوق بشر درباره وضعیت غیرنظامیان باقی‌مانده در شرق حلب هشدار داده‌اند. هنوز هزاران غیرنظامی به همراه شورشیان در مناطق کوچک حلب شرقی تحت محاصره هستند.

مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه نسبت به "قتل عامی واقعی" در حلب هشدار دارد. رامی عبدالرحمان از جامعه بین المللی خواهست پناهگاه امنی برای غیرنظامیان ایجاد کنند.

حلب، قلب صنعتی سوریه، از سال ۲۰۱۲ به دو پاره تقسیم شده و بخش شرقی آن در کنترل شورشیان بود. تصرف کامل حلب پیروزی کلیدی برای ارتش سوریه و متحدان آن محسوب می‌شود؛ هرچند هنوز بخش‌های بزرگی از سوریه در اختیار مخالفان دولت است.


بیشتر بخوانید:

+ حلب٬ شهر زیبای من

+ داستان یک عکس:‌ در حلب چه می‌گذرد؟

+ سازمان ملل:‌ جنگ سوریه ورای حلب ادامه خواهد داشت


خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان عینی گفته است که در محله "مشهد" حلب که در کنترل شورشیان است٬ شماری از غیرنظامیان از ترس پیشروی ارتش سوریه به محله‌های دیگر فرار می‌کنند اما کوچه‌ها به‌اندازه‌ای شلوغ است که جایی برای رفتن ندارند.

حق نشر عکس Rueters
Image caption هنوز هزاران نفر در کمبود آب و غذا در مناطق تحت کنترل شورشیان محاصره هستند

یک معلم که در این منطقه مانده است درباره شدت درگیری‌ها به بی‌بی‌سی گفت مردم زیر بمباران شدید با یک فاجعه شبیه "آخرالزمان" مواجه هستند.

با شدت گرفتن حملات ارتش سوریه برای پس گرفتن شرق حلب٬ ده‌ها هزار غیرنظامی از این منطقه گریخته‌اند اما شمار زیادی هم از بیم بازجویی و کشته شدن به دست نیروهای امنیتی٬ خانه‌های خود را ترک نکرده‌اند.

موضوعات مرتبط