بشار اسد: غربی‌ها واقعا نگران شرایط غیرنظامیان در حلب نیستند

حق نشر عکس Reuters
Image caption اسد با مقایسه واکنش غرب به "فجایع انسانی" در شرق حلب و تخریب آثار باستانی پالمیرا، کشورهای غربی را به دورویی متهم کرده است

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، واکنش غرب نسبت به وضعیت غیرنظامیان در حلب را مورد انتقاد قرار داده و غربیان را به داشتن معیارهای دوگانه متهم کرده است. همزمان، گزارش شده که اجرای توافق تخلیه نیروهای مخالف دولت و غیرنظامیان از شرق حلب به تعویق افتاده است.

رئیس جمهوری سوریه در نخستین اظهار نظر عمومی پس از اعلام خبر تصرف مجدد حلب توسط نیروهای دولتی و متحدان خارجی آنان، گفته است که "برای کشورهای غربی، وضعیت غیرنظامیان در حلب واقعا اهمیتی ندارد." وی که در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی روسی سخن می‌گفت، افزود: "هنگام پیشروی نیروهای دولتی در شهر حلب، مقامات و رسانه‌های غربی نسبت به وضعیت غیرنظامیان ابراز نگرانی می‌کنند اما وقتی که شهر باستانی پالمیرا و میراث بشری آن هدف حمله تروریست‌ها قرار گرفت واکنشی نشان ندادند."

در روزهای اخیر، همراه با پیشروی سریع نیروهای دولتی و متحدان آنان در شرق حلب و تصرف بخش‌هایی که پیش از این در تسلط شورشیان مخالف دولت قرار داشت، گزارش‌هایی از برخورد خشونت آمیز با غیرنظامیان منتشر شده و واکنش‌هایی را به دنبال آورده است. گفته شده است که نیروهای دولتی ظاهرا برخی غیرنظامیان را به همکاری با شورشیان متهم کرده و آنان را به قتل می‌رسانند. در برخی گزارش‌ها، "متحدان خارجی" ارتش سوریه مسئول کشتار غیرنظامیان معرفی شده‌اند.

در عملیات نیروهای دولتی در جنگ سوریه، علاوه بر واحدهای ارتش آن کشور، شبه‌نظامیان طرفدار دولت، نفرات حزب‌الله لبنان و نیروهایی از ایران و روسیه هم شرکت دارند و مشخص نیست که اتهام کشتار غیرنظامیان متوجه کدام نیروی"خارجی" است.

انتشار این گزارش‌ها واکنش نهادهای بین المللی و دولت های غربی را در پی داشته است. از جمله دبیرکل سازمان ملل از "وقوع فجایعی علیه شمار زیادی از ساکنان حلب" ابراز نگرانی کرده است.

در مورد شهر باستانی پالمیرا، این شهر در بهار سال گذشته میلادی به تصرف نیروهای دولت اسلامی - داعش - در آمد که به بهانه از میان بردن نمادهای کفر، به تخریب آثار باستانی این شهر مبادرت کردند. اقدام این گروه با واکنش گسترده جهانی مواجه شد و پس از آزادسازی این شهر در بهار سال جاری، تلاش‌هایی برای جبران خسارات وارد شده به این آثار به جریان افتاد.

حق نشر عکس AFP
Image caption در مورد وضعیت غیرنظامیان در شرق حلب نگرانی‌هایی ابراز شده است

چند روز پیش هم گزارش هایی از تلاش نیروهای داعش برای بازگشت به پالمیرا منتشر شد اما بعدا منابع نظامی روسیه گفتند که این تلاش ناکام مانده است. مشخص نیست که اظهارات رئیس جمهوری سوریه در مورد بی‌اعتنایی کشورهای غربی به عملیات شورشیان در پالمیرا به چه وقایعی اشاره دارد.

در خبری دیگر از سوریه، عملیات تخلیه بقایای نیروهای شورشی و غیرنظامیان از شرق حلب به تاخیر افتاده و نیروهای دولتی از ورود آمبولانس‌ها برای حمل زخمی‌ها از شهر هم جلوگیری می‌کنند.

هنوز دلیل تعویق اجرای این توافق رسما اعلام نشده اما گفته می‌شود که دولت سوریه خواستار آن است که همزمان با خروج شورشیان مسلح از شرق حلب، نفرات دولتی زخمی و غیرنظامیان هم از شهرهایی که همچنان در محاصره نیروهای مخالف است تخلیه شوند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای دولتی به اتوبوس‌ها و آمبولانس‌ها هنوز اجازه ورود به شرق حلب را نداده‌اند

روز سه‌شنبه، دیروز، اعلام شد که نیروهای دولتی و شورشیان مسلح در حلب به یک توافق‌آتش بس دست یافته‌اند که به چهار سال جنگ در این شهر خاتمه داده است.

ساعاتی بعد، نماینده روسیه در سازمان ملل با اعلام اینکه تمامی حلب به تصرف نیروهای دولتی و متحدان آنان درآمده، از توافقی خبر داد که براساس آن، به شورشیان مسلح اجازه خروج امن از حلب داده می‌شود. مشخص نشده که آیا این توافق شامل غیرنظامیانی هم خواهد بود که مایل به خروج از شهر هستند یا نه. نماینده روسیه گفته که غیرنظامیان مشمول این توافق نخواهند بود اما برخی دیگر از منابع از توافق برای خروج غیرنظامیان نیز خبر داده‌اند.

از زمان اعلام توافق آتش‌بس در شرق حلب، تعدادی اتوبوس برای تخلیه شبه‌نظامیان مخالف دولت از بخش شرقی این شهر که به تصرف نیروهای دولتی در آمده در مسیرهای منتهی به این منطقه صف کشیده‌اند اما ظاهرا هنوز نقل و انتقالی صورت نگرفته است.

استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گفته است از دولت این کشور خواسته به نمایندگان سازمان ملل اجازه دهد هنگام تخلیه شرق حلب از شورشیان مسلح در محل حاضر باشند و بر حسن اجرای این توافق نظارت کنند. هنوز از پاسخ دولت به این درخواست گزارشی در دست نیست.