داعش در موصل 'سلاح در مقیاس صنعتی تولید کرده است'

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از اعضای داعش در موصل

یک سازمان نظارت بر تسلیحات گزارش داده است که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در شهر موصل، پایگاهش در عراق، در مقیاسی صنعتی سلاح تولید ‌کرده است.

گزارش گروه "تحقیقات تسلیحات جنگی" مستقر در بریتانیا نشان می‌دهد که شبه‌نظامیان داعش قادر بوده‌اند با قطعاتی که عمدتا از ترکیه خریداری شده، ده‌ها هزار ‌سلاح از جمله راکت و خمپاره بسازند.

این گروه جنگ‌افزارهایی را که بعد از عملیات موصل از داعش به دست آمده بررسی کرده و می‌گوید این سلاح‌ها با استانداردی مشابه آنچه در ارتش‌ها استفاده می‌شود تولید شده است.

بنا بر این گزارش بیشتر سلاح‌هایی که به دست آمده در ماه‌های منتهی به عملیات موصل تولید شده است.‌

حدود دو ماه پیش ارتش عراق با همراهی نیروهای کرد و حشد شعبی (بسیج مردمی) عملیات گسترده‌ای را برای پس گرفتن موصل از داعش، بعد از بیش از دو سال اشغال این شهر آغاز کردند.

نیروهای دولتی عراق با حمایت هوایی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا حدود یک چهارم از شهر موصل را پس گرفته‌اند اما مدتی است که عملیات متوقف شده یا به کندی پیش می‌رود.

+کشف 'گور جمعی' در جنوب موصل

جیمز بیون، مدیر گروه "تحقیقات تسلیحات جنگی" به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که این گروه با پیش‌بینی سقوط و با توجه به سازماندهی منسجمی که دارد زبده‌ترین نیروهای خود در زمینه ساخت تسلیحات را به سوریه یا جنوب ترکیه منتقل کرده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط