شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری جدید ازبکستان سوگند خورد

شوکت میرضیایف حق نشر عکس press-service.uz

ده روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان، مراسم تحلیف شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری منتخب این کشور، در اجلاس مشترک مجالس علیا و سفلی پارلمان برگزار شد.

در این مراسم که امروز چهارشنبه (۲۴ آذر/۱۴ دسامبر) برگزار شد، مقامات دولتی، کمیسیون مرکزی انتخابات، نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی و تعدادی از دیپلمات‌های خارجی مقیم ازبکستان شرکت داشتند.

در این مراسم میرزا الغ‌بیک عبدالسلامف، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات ازبکستان، آقای میرضیایف را برنده انتخابات اعلام کرد و او را به این مناسبت شادباش گفت و سند ریاست جمهوری را به آقای میرضیایف داد.

به گفته او، آقای میرضیایف که از حزب "جنبش کارآفرینان و بازرگان‌ها - حزب لیبرال دمکرات ازبکستان" نامزد شده بود، توانسته است به ۸۸.۶۱ درصد از آرای عمومی رای‌دهندگان دست یابد.

حق نشر عکس press-service.uz
Image caption میرزا الغ‌بیک عبدالسلامف، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات ازبکستان، سند ریاست جمهوری را به آقای میرضیایف داد

آقای میرضیایف در حالی که دست راستش را روی قانون اساسی و "قرآن"، کتاب مقدس مسلمانان، گذاشته بود، سوگند خود را ادا کرد و پس از سخنرانی در اجلاس پارلمان به فعالیت رسمی به عنوان رئیس جمهوری شروع کرد.

بیشتر بخوانید: شوکت میرضیایف برنده انتخابات ازبکستان اعلام شد

آقای میرضیایف که از سال ۲۰۰۳ به این سو سمت نخست وزیری ازبکستان را به عهده داشت، پس از درگذشت اسلام کریمف کفیل رئیس جمهور شد. منتقدان می‌گویند او با استفاده از امکانات دولتی به این سمت رسیده است.

انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان روز یکشنبه ۱۴ آذر، پس از حدود سه ماه از درگذشت اسلام کریمف، رئیس جمهوری فقید، برگزار شد. در این اتنتخابات به جز شوکت میرضیایف سه نامزد از احزاب دیگر که چندان شناخته شده نبودند، شرکت داشتند، ولی هیچ کدام نتوانستند بیشتر از پنج درصد آرا را به خود اختصاص دهند.

سرور آته مرادف، نامزد از حزب دمکرات ازبکستان "ملی تیکلَنیش"، ۴۲۱ هزار و ۵۵ نفر یا ۲.۳۵ درصد از رای دهندگان را اخذ کرد. حاتم جان کتمانف، نامزد حزب خلق دمکرات، ۶۶۹ هزار و ۱۸۷ نفر رای بدست آورد که این رقم ۳.۷۳ درصد رای‌دهندگان را تشکیل می‌دهد. نریمان عمرف، نامزد حزب سوسیال دمکرات ازبکستان "عدالت" نیز، ۶۱۹ هزار و ۹۷۲ نفر یا ۳.۴۶ درصد رای بدست آورد.

آقای مرزضیایف متولد سال ۱۹۵۷ و فارغ التحصیل دانشکده آبیاری و مکانیزه کشاورزی شهر تاشکند است. او در گذشته حاکم ناحیه میرزا الغ‌بیک شهر تاشکند و استاندار ولایات دژک و سمرقند بوده است.

بیشتر بخوانید: واکنش‌ کشورهای منطقه به انتخاب میرضیایف به عنوان رئیس جمهور تازه ازبکستان

ازبکستان با بیش از ۳۰ میلیون جمعیت پرنفوس‌ترین کشور آسیای میانه محسوب می‌شود که سرشار از ذخایر گاز است. این کشور همچنین مزارع گسترده پنبه دارد و دومین صادرکننده بزرگ نخ پنبه بعد از هند محسوب می‌شود.

اما به گفته تحلیلگران فقر و فساد و موارد گسترده نقض حقوق بشر در این کشور دارای جمعیت غالبا مذهبی و سنت‌گرای آسیای میانه بسیار زیاد است.

بر اساس گزارشها بیش از سه میلیون نفر از اتباع ازبکستان در روسیه و کشورهای دیگر مهاجرند.

موضوعات مرتبط