رئیس جمهوری فیلیپین گفت که 'در کشتن جنایتکاران' دست داشته است

حق نشر عکس AP
Image caption دوترته از ارتباط خود با کشتن تبهکاران سخن گفته است اما همکاران او این ادعا را مردود دانسته‌اند

رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین گفته در کشتن تبهکاران دست داشته است اما مقامات دولتی این ادعا را مورد تردید قرار داده‌اند.

آقای دوترته که از سختگیری علیه قانون شکنان و قاچاقچیان و فروشندگان مواد مخدر حمایت می‌کند، گفته است که هنگام تصدی سمت شهرداری یکی از شهرهای این کشور با اقدامات گروه‌هایی که برای کشتن تبهکاران تشکیل شده بود ارتباط داشته است.

رودریگو دوترته در ماه مه سال جاری به این سمت انتخاب شد و بخشی از برنامه انتخاباتی او به مبارزه با فساد و جرایم اختصاص داشت. وی گفته بود که از کشته شدن مجرمان توسط نیروهای پلیس حمایت می‌کند.

گفته می‌شود که از زمان آغاز ریاست جمهوری او تا کنون، بیش از شش هزار نفر در جریان درگیری پلیس با با قاچاقچیان و گروه‌های جنایت سازمان یافته کشته شده‌اند. نحوه برخورد دولت او با مجرمان باعث انتقاد گروه‌های حقوق بشر شده که اقدامات فراقانونی را حتی در مبارزه با جرایم قانون شکنی دولتی و مردود دانسته‌اند.

در پی اظهارات آقای دوترته، وزیر دادگستری فیلیپن گفت که رئیس جمهوری غالبا در مورد ارتباط خود با کشتن تبهکاران مبالغه می‌کند تا "هشداری برای قانون‌شکنان باشد." او گفته است که احتمالا رئیس جمهوری به گونه‌ای استعاری از "دست داشتن در کشتن تبهکاران" سخن گفته و ارتباطی واقعی وجود نداشته است.

+ رودریگو دوترته، رئیس‌جمهور فیلیپین، باراک اوباما را "حرام‌زاده" خواند. مطلبی در باره فحاشی‌های سیاسی بخوانید

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط