جان کری خواهان آتش‌بس فوری در سوریه شد

حق نشر عکس AP
Image caption جان کری دولت سوریه را به ادامه کشتار مردم این کشور در حلب متهم کرد

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، دولت سوریه را به ادامه کشتار مردم این کشور در حلب متهم کرد و خواهان آتش‌بس فوری و با ثبات در این کشور شد.

آقای کری که روز پنجشنبه و پس از کنترل نیروهای دولتی سوریه بر حلب سخن می‌گفت تاکید کرد که هیچ توجیهی برای اقدامات دولت سوریه و متحدانش یعنی روسیه و ایران وجود ندارد و از جامعه جهانی خواست طرفین درگیر در جنگ سوریه را وادار به آتش‌بس کنند.

در شرایطی که جنگ داخلی در سوریه به زودی وارد ششمین سال خود می‌شود، نیروهای دولتی سوریه موفق شدند با کمک نیروهای روسیه و ایران، نیمه شرقی شهر حلب را از کنترل شورشیان خارج کنند و بر این شهر مسلط شوند.

آمریکا و متحدانش در درگیرهای سوریه، بشار اسد و حامیانش را متهم می‌کنند که در جریان عملیات حلب بین اهداف نظامی و غیرنظامی تفاوتی قائل نشده‌اند و مانع از دسترسی نیروهای امدادرسان به غیرنظامیان شده‌اند.

آقای کری همچنین در سخنان روز پنجشنبه خود خواهان ایجاد یک مسیر امن و کریدوری برای تخلیه شهر حلب و دسترسی کامل سازمان‌های امدادرسان برای ارسال تجهیزات و کمک‌های انسان دوستانه به این شهر شد.

وزیر خارجه آمریکا گفته است فعالان و شهروندان باقی مانده در مناطق تحت محاصره شورشیان این هفته باشتاب ده‌ها نفر از غیرنظامیان را اعدام کرده‌اند.

او این اقدامات را "خشونت بی‌رویه و وحشیانه" خوانده و گفته که هیچ توجیهی برای آن وجود ندارد.

کشورهای حامی مخالفان اسد، دولت سوریه را متهم می‌کنند که دست به کشتار مخالفان در این شهر زده‌اند.

تلویزیون دولتی سوریه اما گفته است که "حدود ۴۰۰۰ پیکارجوی مخالف بشار اسد به همراه خانواده‍‌هایشان با اتوبوس و از راه گذرگاه‌های امن به سایر مناطق حلب و ادلب خواهند رفت."

در بیانیه‌ای که "مرکز روسی برای آشتی گروه‌های مخالف درسوریه" منتشر کرده، آمده است که مقامات سوریه خروج تمامی اعضای گروه‌های مسلح از حلب را تضمین کرده‌اند.

موضوعات مرتبط