اتحادیه اروپا تحریم‌های روسیه را تمدید کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption قرار است رای‌گیری درباره این تحریم‌ها هفته دیگر برگزار شود.

رهبران اتحادیه اروپا توافق کرده‌اند که تحریم‌های اقتصادی روسیه را تا میانه سال میلادی آینده تمدید کنند. این تحریم‌ها در اعتراض به اقدام‌های مسکو درباره اوکراین بوده‌اند.

این تحریم‌ها بخش‌های دفاعی، انرژی و مالی روسیه را هدف می‌گیرد. قرار است رای‌گیری در این باره هفته دیگر برگزار شود.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، گفته است که بعضی از سران اروپا خواستار آن بودند که این تحریم‌ها برای مدت طولانی‌تری تمدید شود.

طبق گزارش‌ها این موضع از بیم این بوده است که رئیس‌جمهور بعدی آمریکا، دونالد ترامپ، به طور قاطع پای تحریم‌های روسیه نایستد.

آقای ترامپ به‌تازگی رکس تیلرسون، مدیرعامل شرکت نفتی اکسون‌موبیل را برای سمت وزارت خارجه آمریکا پیش‌نهاد داده است. آقای تیلرسون رابطه خوبی با رهبران روسیه دارد و پیش‌تر موضعی انتقادی درباره تحریم روسیه گرفته است.

اروپا این تحریم‌ها را هر بار برای بازه‌ای شش‌ماهه تمدید کرده است.

این تحریم‌ها در پی بالاگرفتن درگیری‌ها در شرق اوکراین و پس از آن وضع شدند که روسیه، شبه‌جزیره کریمه را ضمیمه خاک خود اعلام کرد.

برآورد می‌شود از ابتدای بحران اوکران، حدود ۱۰ هزار نفر در جریان آن کشته شده باشند؛ بحرانی که با وجودی تلاش‌های المان و فرانسه برای میانجی‌گری هنوز فرو ننشسته است.

سران کشورهای اتحادیه اروپایی هم‌چنین درباره وضع محدودیت‌هایی برای توافقشان با اوکراین به تصمیم مشترکی رسیده‌اند. این محدودیت‌ها قرار است از نگرانی‌های هلند درباره این توافق کم کند و جلوی شکست آن را بگیرد.

شهروندان هلند در یک همه‌پرسی در آوریل گذشته این توافق اتحادیه اروپا و اوکراین را رد کردند. با توافق جدید رهبران اروپا، این اتحادیه به اوکراین وعده نمی‌دهد که عضو این اتحادیه می‌شود، به اوکراینی‌ها حق اقامت و کار در حوزه اتحادیه اروپا نمی‌دهد، و به این کشور کمک نظامی هم نمی‌کند. به این ترتیب هر کدام از چنین جزئیاتی نیازمند توافق جداگانه دیگری می‌شود.